První povodňovou vlnu zvládla sice bez následků, protože knihovníci stačili přestěhovat knihy ze spodních regálů suterénního skladu do vyšších polic, ale druhá vlna předčila veškeré odhady a napáchala obrovské škody.


„Knihovna byla při maximu povodně zaplavena v suterénu do výšky 1,7 metru, takže bohužel, i to co jsme vystěhovali bylo málo. Zaplavené byly i obě budovy knihovny Na Sadech,“ popsal situaci náměstek pro odborné služby Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš. „Škoda na majetku, když pominu knihovní fond, byla pět milionů korun,“ upřesnil Kareš. Ztráty na knihách a časopisech byly ale obrovské, knihovna přišla celkem o téměř osmdesát tisíc dokumentů.


Zkázu, kterou napáchala velká voda, tenkrát knihovně čtrnáct dní pomáhali likvidovat i dobrovolníci, jichž se sešly asi dvě desítky. „Nejdřív jsme pomáhali v muzeu a odtud nás odkázali na knihovnu. Vynášeli jsme poškozené knížky a pak je vyhazovali do kontejnerů,“ zavzpomínal jeden z dobrovolníků, tehdejší student Jihočeské univerzity Vladimír Schmidtmayer.


„Z osmdesáti tisíc je v současné době nahrazeno asi deset tisíc dokumentů, řada dalších byla nahrazena tematicky,“ řekl Kareš s tím, že se podařilo doplnit fond o publikace, které čtenáři nejvíc vyhledávali, zejména skripta a periodika. Svazky sem posílaly ostatní knihovny z republiky, vydavatelství, vysoké školy a některé knihy sem v rámci akce „Kupte knihu knihovně“ nosili sami čtenáři.


Z povodně se knihovna poučila, v dnešní době už využívá sklady v suterénu minimálně a knihy ukládá do bezpečné výšky. V červenci také převzala nově vybudovaný sklad v Kněžských Dvorech, kde živelné nebezpečí snad nehrozí.