„Nejvíce práce měli hasiči v noci na čtvrtek s popadanými stromy, čtvrtek byl spíše ve znamení zatopených sklepů,“ uvedla včera tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.


Na Českobudějovicku měli hasiči 17 zásahů, v osmi případech se jednalo o spadlé stromy. „Strom, který spadl do Dobrovodského potoka a hrozil zatarasením mostu, vylovili hasiči za pomoci lana,“ uvedla mluvčí hasičů k akci v místě, kde se ulice J. Plachty přibližuje Dobrovodskému potoku.
V pátek už hasiči v souvislosti se srážkami nezasahovali. Od 22. byla v krajském městě uzavřena náplavka pod Dlouhým mostem včetně cyklostezky. „Důvodem byla stoupající Vltava. Prostor uzavřený dopravním značením byl v pátek ráno opět otevřen,“ řekla mluvčí městské policie Kateřina Schusterová.


Do svého koryta se ve městě vrátil i Dobrovodský potok, který hrozil garážím na svém břehu. „Auto jsem odvezl ve čtvrtek dopoledne, ani jsem nečekal na výzvu města. Tentokrát jsme vodě unikli, ale bylo to jen tak tak,“ komentoval nebezpečnou blízkost vody u garáží šestapadesátiletý Jaromír Žikeš z Pražského předměstí.


Novohradské hory patří k oblastem s větším počtem srážek, kde se voda rychle sbírá z lestních strouh a potoků a ohrožuje pak níže ležící obce. K nim patří i Údolí u Nových Hradů. „Povodí Vltavy dělalo asi před měsícem pročištění stok,“ poznamenal novohradský starosta Vladimír Hokr s tím, že i díky tomu zůstala Stropnice u této obce v korytu.


Na Českobudějovicko se snesl za pouhé dva dny dvojnásobek dlouhodobého zářijového průměru srážek. V Č. Budějovicích spadlo 101 milimetrů a průměr za celé září je 50 milimetrů vodního sloupce, to znamená 50 litrů na metr čtvereční. V Novohradských horách spadlo až 140 mm srážek.
„Jen od čtvrtka ráno do pátečního rána napršelo v Českých Budějovicích sedmdesát milimetrů, v Ledenicích sedmdesát jedna milimetrů a v Ševětíně osmdesát tři milimetrů,“ přiblížil meteorolog Gustav Sysel.

DOBROVODSKÁ STOKA. Potůček, který je v létě téměř vyschlý, se za větších dešťů pravidelně mění v malou řeku . Foto: Deník/Edwin Otta