Vláda kvůli Evropské unii požaduje, aby obce nad dva tisíce obyvatel postavily do dvou let povinně čistírny odpadních vod (ČOV), pokud už je nemají k dispozici.


Druhé největší město Českobudějovicka svou „čovku“ má už v provozu.


„Naše město má novou čistírnu odpadních vod, dokončili jsme ji loni a byla to akce zhruba za třicet milionů korun,“ naznačil včera starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. „Sice nemáme vyřešené odpadní vody ve všech přidružených obcích, ale Týn je kompletně odkanalizován,“ doplnil Hájek s tím, že nová týnská ČOV splňuje veškeré požadavky Evropské unie.

Říkají plánům ano

Také některé daleko menší obce mají už problém okolo čističek odpadních vod dávno za sebou.
„My jsme se s tím vypořádali tím, že máme založené sdružení obcí, jako je Rudolfov, Hůry, Jivno, Hlincova Hora anebo Vráto. Společně jsme vybudovali za pětašedesát a půl milionu korun kanalizační sběrač, který vede na čistírnu Českých Budějovic,“ vysvětlil včera situaci starosta Adamova Jan Novotný.


Ekologové novým čistírnám fandí, ale upozorňují na to, že některé problémy mohou přetrvat. „Čistírny odpadních vod mají svoji roli,“ zdůraznila ředitelka společnosti Rosa Zuzana Guthová.


U nově plánovaných zařízení by ale uvítala třístupňové čištění. „Velkou neplechu dělají fosfáty. Ty se odstraní z odpadních vod až při tak zvaném třetím stupni čištění,“ doplnila Guthová. Ne všechny nové čistírny však budou vícestupňové.


Dalším otazníkem zůstává, kde vezmou na nové opatření obce peníze. Ne všechny dosáhnou na dotace a bez nich nemohou chudé obecní pokladny na podobnou akci často ani pomyslet. Některé se možná rozhodnou pro vyšší vodné a stočné.

Čistírny vod spoléhají na dotace

S novými čistírnami odpadních vod počítají mnohé obce, ale čekají pomoc od státu.

„Pokud má obec nad dva tisíce obyvatel, musí mít kanalizační systém a čistírnu odpadních vod,“ vysvětluje nařízení vlády mluvčí ministerstva zemědělství Ondřej Veselý. „Pokud má méně než dva tisíce obyvatel a má kanalizaci, musí mít zajištěno ekvivalentní čištění,“ dodává mluvčí.


Ve svízelné situaci je obec Žimutice, pod niž spadá sedm dalších malých osad. Čistírnu odpadních vod nemá zatím ani jedna místní část. „Na dotace nedosáhneme, protože, co mám informace, dotační programy jsou pro obce nad pět set obyvatel,“ konstatoval starosta Žimutic Zdeněk Šálený s tím, že do této kategorie nespadá ani jedna osada. „Z rozpočtu obce to hradit nemůžeme,“ dodal k těžko řešitelné situaci starosta. Výhledově plánuje kanalizační systém s moderními čistírnami odpadních vod vybudovat ve všech místních částech město Lišov. „V územních plánech jsou čistírny zakresleny, ale je to výhled do budoucna,“ uvedla Milena Sukdolová z lišovského městského úřadu. Vše závisí na rozpočtu obce, který na mnohamilionové investice nestačí.


V přesnějších obrysech vidí situaci v Dubném. „Pro Dubné a část Křenovic máme čistírnu v Křenovicích,“ řekla včera starostka Dubného Božena Kudláčková.


Pro osadu Třebín ale zpracovává obci firma 1. JVS studii, která se týká další budoucí čistírny. V Třebíně se staví a bez čistírny by nemohly další domky vyrůst. Podle prvních odhadů bude třeba na nové zařízení kolem pěti milionů korun. „Budeme se snažit sehnat peníze z dotace, alespoň část,“ uvedla starostka, odkud by chtěla obec získat finance.