Svaz, představující zájmové sdružení obcí a měst, má 266 členů – vlastníků a vytvořit podmínky pro jejich účast by bylo v daných epidemiologických podmínkách organizačně i ekonomicky velmi náročné.

Jak zmínil ředitel JVS Antonín Princ, aktuální nařízení ministerstva zdravotnictví i přes avizovaná uvolnění organizaci valné hromady prakticky neumožňují. "Proto jsme zvolili náhradní řešení. Po konzultaci s dozorčí radou a představenstvem by se měla odložené setkání konat v říjnu letošního roku,“ vysvětlil ředitel a předseda představenstva JVS.

O tři týdny dříve skončily opravy Modrého mostu u Polikliniky Jih a na místě je tak obnoven běžný provoz.
Modrý most je otevřený o tři týdny dříve

Podle něho takové rozhodnutí chod firmy nijak nepoznamená. Výroční zprávy i audit hospodaření bude v termínu všem vlastníkům k dispozici. Mandát pro orgány JVS nikomu nekončí. „A projednání žádostí obcí o členství, nebo další rozhodování v působnosti valné hromady, prostě o pár měsíců odložíme,“ míní Antonín Princ.

Obce a města sdružené v JVS vlastní a provozují Vodárenskou soustavu jižní Čechy, jednu z největších v zemi. Měří 550 kilometrů a rozkládá se na 6300 km2. Celkem je na ní napojeno na 400 tisíc obyvatel ve více než 150 městech a obcích, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Loňské dodávky ze soustavy JVS dosáhly 15,860 milionů kubických metrů a po čtyřech letech klesly pod 16 milionů metrů krychlových. Meziročně o více než 300 tisíc m3. Důvodem byly dešťové srážky, které naplnily obecní studny a prameniště, což se na odběrech pitné vody ze soustavy vždy projeví. Výsledek ovlivnil také prakticky rok trvající lockdown, který kvůli boji s nemocí covid-19 uzavřel hotely, restaurace, školy, sportoviště a místy omezil i průmyslovou výrobu. Nejvíce vody ze soustavy odeberou České Budějovice s podílem přes 29 procent, táborská aglomerace (přes 10 procent) a Český Krumlov (přes 4 procenta).