V novele zákona ale ministerstvo navrhlo, aby majitelé přípojek platili i za opravy. To však vyvolalo bouřlivou odezvu. Například majitel rodinného domu v Ledenicích František Fink by s novými platbami jednoznačně nesouhlasil. „Platíme vodné a stočné, z toho snad mají peněz dost," říká František Fink a dodává, že platit za opravy přípojky v žádném případě nechce.

Ministerstvo, možná i na základě reakcí veřejnosti, od sporné pasáže v návrhu novely zákona ustoupilo. Na novele se bude pracovat dál, ale opravy přípojek by měli platit provozovatelé sítí, jako dosud. Ministr zemědělství Petr Bendl navíc upozorňuje, že sporná pasáž se v novele zákona ocitla na podnět ombudsmana. O věci chce ale Petr Bendl dál jednat.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Jana Žáčka totiž například někteří majitelé starých přípojek opakovaně požadují opravy, ačkoliv by správně měli nechat vyměnit celou přípojku. „To zvyšuje všeobecně náklady na správu sítě, které nesou všichni uživatelé," doplnil Jan Žáček. I nadále je podle ministerstva možné jednat o tom, že by majitelé přípojek hradili opravy na svých pozemcích a na veřejných prostranstvích by opravy platili provozovatelé sítí.

Desítky let

Životnost kanalizačních a vodovodních přípojek je velmi individuální, záleží především na kvalitě použitého materiálu. Obecně se ale životnost přípojek pohybuje podle Lenky Zimmelové z tiskového oddělení společnosti ČEVAK v řádu desítek let.

Náklady na opravy vodovodních přípojek jsou potom vyloženě individuální, protože záleží na délce přípojky a charakteru opravy, ale obvykle se jedná o tisíce až desetitisíce korun.

Za uplynulý rok opravovala společnost ČEVAK, a.s., v Českých Budějovicích 123 vodovodních a 63 kanalizačních přípojek.