„Na tomto čísle má významný podíl systematická prevence a pravidelné detailní sledování průtoku vody v síti. Velkou roli hraje i pozvolná obnova vodovodních řadů, k níž se města a obce na základě našich rad uchylují,“ vysvětluje pozitivní trend provozní ředitel 1. JVS Lubor Tomanec.

„Nebyl rok, aby nám netekla pár dní aspoň rezavá. Když pak vyměňovali šoupata, nevěřila jsem, že to pomůže, ale od té doby nic,“ dává mu za pravdu důchodkyně z Lineckého předměstí v Českých Budějovicích.

Nejvíce poruch se již tradičně projevuje v začátku zimního období. Výjimkou nebyl ani loňský prosinec. „Od počátku prosince do letošního 2. ledna jsme jen na hlavních vodovodních řadech zaznamenali rovných padesát poruch, které patrně vznikly vlivem mírných, ale přetrvávajících mrazů. Všechny se podařilo odstranit ve velmi krátké době, jen na několika místech bylo nutné zajistit nouzové zásobování vodou speciálně zateplenou cisternou, kterou můžeme použít i v mrazech do minus deseti stupňů,“ říká mluvčí společnosti Jitka Kramářová.