18.38 Z výsledku má radost i někdejší českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová. "Já Miloše Zemana velice dobře znám, protože začínal politickou kariéru jako poslanec za jižní Čechy. Snad si ho lidé zaslouží. Jsem ráda, že nepodlehli tlaku médií i mimo ně a jsem ráda, že se Miloš Zeman stane českým prezidentem," uvedla.

18.22 Výsledek druhého kola prezidentské volby vítá Aleš Trdla, hudební producent z Českých Budějovic. „Jsem nadmíru spokojen. Upřímně řeknu, že jsem byl dojatý, protože jsem opravdu nechtěl, aby se stal Karel Schwarzenberg prezidentem. Mně vadí i jako ministr zahraničí," zdůraznil. Dále říká, že Karel Schwarzenberg v české republice dlouho nežil. "Je inteligentní a všechno, ale nemůže dělat prezidenta, když tu čtyřicet let nežil, podobný názor mám i na Jana Švejnara," vyjmenovává své důvody Trdla. Vadí mu i to, že prezidentský kandidát nemluví zcela správně česky. „A já jsem na tu češtinu hodně háklivý," zmiňuje Trdla a doplňuje, co možná hodně přispělo ke Schwarzenbergově porážce. „Jasně ho pohřbila ta věc s Benešovými dekrety. I kdyby jen z taktických důvodů, jako politik k nim měl raději mlčet," míní Aleš Trdla. Připojuje, že ho naštval i volební tým poraženého prezidentského kandidáta. „Naštvalo mě, co si dovolili. Poslali mi v kampani sms, že jde o hodně a ať podpořím Karla Schwarzenberga. Dnes ve 14.15 mi poslali další sms, že děkují za podporu a že s nimi mohu slavit vítězství. To je tak sprostá nadutost, že děkují, že jsem ho podpořil, i když jsem mu nedal hlas, a ať s nimi slavím, že mě to úplně vytočilo," uzavřel Trdla.

17.52 Při prezidentských volbách si hlasování poprvé vyzkoušel vietnamský soudní překladatel Antonín Chu, který žije v Českých Budějovicích. "Výsledek jsem trochu očekával. Myslím, že Miloš Zeman bude podobný prezident jako Václav Klaus, jen bude možná více vidět na veřejnosti. Volby jsem podrobně sledoval, ale odpoledne jsem byl ve fitness centru, abych tu nejnapínavější část neviděl," komentoval.

17.26 S výsledkem voleb není spokojen herec a rodák z Českých Budějovic Jiří Mádl. "Jsem ohromně zklamán, ale nepřekvapuje mě to. Teď je naším úkolem, myslím příznivců Karla Schwarzenberga, najít za těch pět let člověka, který to tu dá dohromady. Napadají mě jména jako Šimon Pánek a Tomáš Sedláček. Nebo lidé jim podobní," řekl.

16.47 Primátora Českých Budějovic Juraje Thomu potěšilo, že v jeho domovském městě vyhrál Karel Schwarzenberg. "Podporoval jsem ho, mrzí mě, že to nevyšlo v celé republice," komentoval. Sám Karel Schwarzenberg ve svém volebním štábu v pražské Lucerně redaktorům Deníku řekl, že ho vítězství právě v Budějovicích velmi těší. Podle svých slov děkuje všem, kteří ho volili a těší se na další spolupráci.

16.30 Je dobojováno. Novým českým prezidentem bude Miloš Zeman. V celorepublikovém součtu získal 54,80 procent hlasů. Stal se vítězem i v Jihočeském kraji, získal tu 52,66 procent hlasů. Vyhrál také ve všech jednotlivých okresech s výjimkou českobudějovického. Zde lidé dali přednost Karlu Schwarzenbergovi, kterému přisoudili 52,45 procent hlasů.

16.12 Je prakticky rozhodnuto. Zbývá sečíst pár okrsků a Miloš Zeman vede s 54,82 procenty. Jeho náskok už konkurent nedokáže stáhnout a Zeman se stane novým českým prezidentem. V jižních Čechách se čeká na posledních pár okrsků. V kraji vítězí také Zeman, má tu 52,65 procent. Miloš Zeman vyhrál i ve všech okresech s výjimkou Českých Budějovic. Zde dostal vyšší podporu Karel Schwarzenberg s 52,47 procenty.

15.31 V jižních Čechách jsou již sečteny všechny okrsky na Písecku a Strakonicku. Kdyby měl o novém prezidentovi rozhodovat jen písecký okres, stal by se jím Miloš Zeman s 52,06 procenty. Stejný je výsledek ve strakonickém okrese, zde Zeman získal 55,20 procent.

15.28 Volební účast v jižních Čechách bude nakonec zřejmě trochu nižší než v minulém kole. Po sečtení 93 procent jihočeských okrsků se pohybuje na 60,43 procentech.

15.23 Po sečtení 88 procent okrsků stále vede Miloš Zeman. V celé republice získal 56,20 procent hlasů. Upřednostnili ho i Jihočeši, v kraji dostal 53,80 procent. Odlišná je ale situace v okrese České Budějovice, zde si průběžné vítězství připisuje Karel Schwarzenberg, má 50,45 procent hlasů.

15.07 Je sečteno 70 procent hlasů v republice. Stále vede Miloš Zeman s 56,99 procenty. V okrese České Budějovice má 50,62 procent.

14.55 V celé republice je sečtena polovina všech hlasů. Miloš Zeman má 57,62 procent, Karel Schwarzenberg 42,37 procent. V českobudějovickém okrese jsou průběžné výsledky těsnější, Zeman tu vede asi o tři procenta.

14.44 Volební účast na Českobudějovicku je zatím přes 62 procent, tedy zhruba stejně jako v prvním kole. Po sečtení necelé třetiny hlasů vede v okrese Miloš Zeman.

14.39 V celé republice je sečteno dvacet procent okrsků. O necelých deset procent vede Miloš Zeman nad Karlem Schwarzenbergem.

14.30 Na Českobudějovicku už jsou známé výsledky z několika malých obcí. V Dobšicích a Hartmanicích vyhrál Miloš Zeman, naopak Karlu Schwarzenbergovi fandili lidé v Hradcích.

14.27 V českobudějovické sportovní hale se začínají shromažďovat zástupci volebních komisí. Nyní se dokonce na místě tvoří fronta a někteří komisaři symbolicky po běžeckém okruhu na palubovce dobíhají do cíle, aby mohli své výsledky odevzdat dřív než ostatní. Dohromady je ve sportovní hale deset sčítacích pracovníků, kteří zadávají výsledky do počítačů.

14.22 Z komisí, které odevzdávají výsledky v českobudějovické sportovní hale, dorazili jako první již tradičně Vlkovští. Přiznali však, že tentokrát cesta trvala trochu déle kvůli sněhu a nepříznivým podmínkám na silnicích. Ve Vlkově volilo 18 lidí. Třináct jich dalo hlas Miloši Zemanovi, pět Karlu Schwazenbergovi.
Vedoucí přebíracího místa ve sportovní hale Jiří Kotek se domnívá, že právě kvůli nepříznivým podmínkám na silnicích nebude sčítání výrazně rychlejší než v prvním kole.

14.17 Jako první je na Českobudějovicku sečten jeden maličký okrsek patřící pod Žimutice. Vítězí zde Miloš Zeman s osmi hlasy, Karel Schwarzenberg jich má pět.

14.15 V republice je sečteno prvních devět okrsků. Miloš Zeman má 318 hlasů, Karel Schwarzenberg 242. Jihočeské okrsky zatím neznají žádný výsledek.

14.00 Historicky první přímá volba prezidenta právě skončila. Komise uzavřely volební místnosti, otevírají urny a začínají sčítat hlasy. Výsledky z Českobudějovicka se potom budou shromažďovat na palubovce sportovní haly v krajském městě, kde se zadávají do počítačů. Po prvním kole před dvěma týdny sem jako první dorazili komisaři z obce Vlkov. V jejich okrsku hlasovalo totiž jen dvacet lidí z jednatřiceti oprávněných voličů.

Vítězem prvního kola prezidentských voleb v českobudějovickém okrese byl Karel Schwarzenberg. Získal tu 28,68 procent hlasů. Jeho konkurenta Miloše Zemana podpořilo 22,11 procent voličů. V celorepublikovém součtu se však vítězem stal právě Zeman. Do druhého kola postoupil s náskokem necelého jednoho procenta.

Nenechte si ujít pondělní Českobudějovický deník plný přehledů a analýz

Chcete-li získat kompletní přehled, jak Jihočeši volili, zajistěte si pondělní vydání Českobudějovického deníku. Co vám v pondělí nabídneme?

• Kompletní výsledky prezidentských voleb ze všech obcí Českobudějovicka a volebních okrsků Českých Budějovic, Týna nad Vltavou a Trhových Svinů

• Reportážní záběry z mnoha míst Jihočeského kraje

• Reportáž z voleb v Temelíně

• Známé osobnosti pro vás okomentují výsledek voleb

• Dozvíte se, jak volila „sedmička statečných" Jihočechů

• Názory politologa