VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První kolo prezidentských voleb skončilo. Hlasy se sčítají

České Budějovice - První kolo přímých prezidentských voleb druhým dnem skončilo. Volební místnosti jsou uzavřeny. Všechny výsledky se za chvíli začnou scházet v českobudějovické sportovní hale. Ta je největším sčítacím místem v republice.

11.1.2013
SDÍLEJ:

Výsledky se scházejí na sčítacích místech. Největším v republice je českobudějovická sportovní hala.Foto: Deník/Václav PANCER

O padesátiprocentní volební účasti mluví hodinu před uzavřením volebních místností i většina komisí, které řeší po telefonu drobné nejasnosti s Alenou Karvánkovou z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu. "Žádný zásadní problém jsme ale nezaznamenali, ve všech volebních místnostech běží vše, jak má," doplnila Alena Karvánková.

- Ve volebním okrsku číslo 17, na gymnáziu J. V. Jirsíka, probíhá historicky první přímá volba prezidenta v klidném režimu. "Volební účast máme zatím 51 procent. Byl tu dokonce i pan senátor Jiří Šesták, který spadá pod náš volební okrsek", řekla členka volební komise.

- Volební okrsky v centru města hlásily po ránu zhruba 30 procent volební účast. Okrsek číslo 1, kde jsou zapsáni i voliči s trvalým bydlíštěm na radnici, měl účast podstatně nižší. Na Hluboké se už dopoledne blížila účast 50%, chvílemi se ve volební místnosti tvořily i fronty. Podobné je to těsně před 11 hodinou i ve třech volebních okrscích v KD Vltava v Českých Budějovicích, kde už komisaří napočítali přes 50% voličů. Zajímavé podle nich je, že o prezidentské volby má velký zájem i mladá generace. Naopak mnoho skalních voličů, které byli členové komisí zvyklí vídat při komunálních či krajských volbách se zatím neobjevili.

- Krátce po deváté hodině ráno volil i Antonín Chu. Vietnamec, který žije v Českých Budějovicích, již od svých šestnácti let a zhruba rok a půl je občanem České republiky. Ve svých 55 letech volil úplně poprvé. "Důležité je, aby budoucí prezident dobře reprezentoval naši zemi". Naznačil k výběru kandidáta.

-Volební místnosti jsou opět otevřené. Až do 14 hodin mohou ještě lidé hlasovat pro jednoho z devíti prezidentských kandidátů. Podle ankety čtenářů Deníku je bezmála osmdesát procent lidí rozhodnuto k volbám jít, většina má jiož delší dobu i jasného favorita.

-Volební místnosti se zavírají. Úderem 22. hodiny skončil první den voleb. Podle prvních odhadů by mohla být nebývale vysoká účast, z mnoha okrsků hlásí již nyní, že přišlo volit kolem čtyřiceti procent občanů. Bez problémů se obešlo volební odpoledne podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu, ke které se po celou dobu hlasování sbíhají nejčerstvější informace ze všech volebních místností. Členové komisí nyní zapečetí urny, zabezpečí volební místnosti a vrátí se sem až zítra ráno. V sobotu se bude volit od 8 do 14 hodin. Bezprostředně poté začne sčítání výsledků. Českobudějovický deník bude opět u toho a čtenářům přinese aktuální průběžné i konečné výsledky i ohlasy.

- Obrovský zájem o volby se projevil i v nejmenším českobudějovickém volebním okrsku č. 90 v Kališti. "Už máme volební účast 29,6 procent, to je hodně. Taková účast nebyla ani celkově o posledních volbách," hlásila předsedkyně komise Jiřina Siegelová po šesté hodině večer. Do malé místnosti hasičské zbrojnice sem chodí volit zhruba tři stovky obyvatel z Kaliště a Třebotovic. "Jsem ráda, že je přímá volba prezidenta," řekla Daniela Papáčková, jedna z kališťských voliček, která sem přišla odevzdat hlas v pátek večer. O kandidátovi diskutovala doma s rodinou i v práci. "Neměla jsem hned jasného kandidáta, ale nebylo to ani složité vybírání. Po celkové úvaze a po poradě s kolegy v práci jsem nakonec vybrala," usmála se Papáčková.

- Svého prezidenta si volí také vězni. Do vazební věznice v Českých Budějovicích zamířili v pátek krátce před 15. hodinou členové volební komise z okrsku 69 ze ZŠ Matice školské. „Během necelých dvou hodin odvolili téměř všichni zapsaní voliči," řekl odpoledne člen komise Vítězslav Velát, který společně s Lucií Jelínkovou se zapečetěnou přenosnou volební schránkou do věznice přišli. „Organizace byla perfektní a prostředí bývalé kaple bylo důstojné k volbě prezidenta," doplnil Vítězslav Velát.

„K pátku bylo zapsáno ve zvláštním seznamu celkem 97 vězňů," prozradila tisková mluvčí věznice Václava Káplová. „Vězněné osoby, které se nahlásily do zvláštního seznamu, volební lístky obdržely v předcházejících dnech. Voliči, kteří disponují voličským průkazem, obdrží volební lístky přímo od volební komise," dodala Václava Káplová.

Volit hlavu státu mohlo i za mřížemi víc lidí, ale z českobudějovické věznice před několika dny odešlo kvůli velkorysé novoroční amnestii odcházejícího prezidenta Václava Klause osm desítek propuštěných vězňů.

- Velmi rušno je celé odpoledne ve volební místnosti v základní škole na sídlišti Máj. „Lidí chodí opravdu hodně. Je větší zájem než při jakýchkoliv jiných volbách. Sčítání nám bude trvat opravdu dlouho", řekla zapisovatelka komise Jana Přibylová.

- Necelé dvě hodiny po otevření volební místnosti v Kulturním domě ve Zlivi, odvolilo zatím zhruba 10% voličů. Pro členy volební komise to není překvapivé číslo. Nárůst se čeká okolo šesté hodiny a zítra.

- Přes zákaz návštěv, který platí kvůli hrozbě chřipkové nákazy, se volí i v Domově pro seniory Na Zlaté stoce v Českých Budějovicích. Za obyvateli se sem vydají volební komisaři. Podobné to je i v domově důchodců ve Chvalkově. „Ve čtvrt na tři přišli volební komisaři a zájemci mohli normálně odvolit," informovala zástupkyně ředitelky Eva Chaloupecká.

- Jedním z mála lidí, kteří by prezidenta vybírali i kdyby se neuskutečnila přímá volba je předseda senátu Milan Štěch. Ten svůj hlas odevzdal v obci Hůrky, u Českých Budějovic kolem půl čtvrté. „Vybíral jsem se zadostiučiněním, už před pěti lety jsem se rozhodl, že nadále nechci nepřímou volbu, jsem rád že jsme to přenechali občanům", řekl.

- Desítky lidí už vhodily lístek se svým prezidentským kandidátem v největším českobudějovickém okrsku č. 1. "Máme 3401 voličů," informovala předsedkyně komise Michaela Bernardová. O volební účasti zatím nechtěla spekulovat. "Zatím je moc brzy na to, cokoliv odhadovat," řekla Bernardová.

Mezi prvními sem přišla volit Jaroslava Ambrožová. "Je to docela zajímavé. Je to první pokus přímé volby prezidenta a uvidíme, jak se osvědčí, doufám, že ano," podotkla Ambrožová. "Jsem docela zvědavá na výsledek," usmála se.

- Během první půlhodiny odvolilo v obci Libnič asi 20 lidí. „V krajských volbách jsme měli účast přes 50%, myslím, že tentokrát to bude ještě víc. První přímá volba prezidenta lidi zajímá", řekla předsedkyně Andrea Fenclová.

- V obci Úsilné hlasoval první volič sedm minut po 14. hodině. „K volbám chodím pravidelně a jsem rád, že nyní můžeme vybírat i prezidenta. Rozhodoval jsem se podle věku kandidátů a podle sympatií, viděl jsem pár debat v televizi," řekl šedesátiletý Václav Dvořák. V Úsilném má právo volit 346 lidí a komise očekává vyšší účast než při krajských volbách.

- Úderem 14. hodiny dorazili členové okrskové volební komise číslo 76 do českobudějovické nemocnice. Mají výjimku ze zákazu návštěv, který nemocnice vyhlásila kvůli chřipkové nákaze. Komisaři s přenosnými volebními schránkami mají na zvláštním seznamu voličů celkem 252 pacienty, další mohou volit s voličským průkazem. Postupně obejdou všechna oddělení nemocnice.

„Bylo to náročné, z voleb 
v nemocnici by mohla být klidně sportovní disciplína, pořádný maratón to byl," hlásila po osmé večer krátce po návratu členka volební komise Petra Daňhelová. Spolu s kolegou Davidem Ševčíkem na cestě po nemocnici zažili setkání s vážně nemocnými voliči, ale i několik kuriozit, například pacienta, který se právě probral z narkózy a hned chtěl volit. Úkol obejít marody dostali coby nejmladší členové komise.  „Pro nás starší by bylo takové chození problematické," vysvětluje Dagmar Fraňková, předsedkyně komise ve volebním okrsku 76, kam nemocnice spadá.

Jihočeši mají zájem o vydání voličských průkazů

Vysokou volební účast může mít první přímá volba prezidenta. Svědčí o tom zájem Jihočechů o vydání voličského průkazu a žádosti o návštěvu volební komise s přenosnou urnou například, u těžko mobilních občanů doma. O tuto službu mohou voliči, potažmo jejich blízcí, požádat buď telefonicky nebo osobně po celou dobu trvání voleb u příslušné komise.

O možnost hlasovat by neměli přijít ani lidé, kteří například ztratili občanský průkaz nebo jejich průkazu skončila platnost. V Českých Budějovicích jsou v budově v Jeronýmově ulici po celou dobu voleb úředníci radnice připraveni vydat zájemcům na počkání 
a zdarma náhradní občanku. Podobný režim platí i na pracovišti občanských průkazů na městském úřadě v Týně nad Vltavou, kde je připravena pro případ potřeby vystavit doklad služba. Úředníci doporučují občanům předem zavolat na číslo 385 772 223 nebo 385 772 226. Telefonní linku 386 301 466 mohou využít po dobu voleb i občané Trhosvinenska. Po dohodě jsou i pracovníci zdejšího městského úřadu připraveni vystavit zdarma na počkání náhradní doklad.

S sebou si žadatelé musí přinést dvě fotografie,  starý občanský průkaz, případně potvrzení o jeho ztrátě či rodný list. Takto vystavený doklad je ovšem platný jen měsíc.

Autor: Redakce

11.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Diváci se během Krampus show Kaplice náramně dobře bavili.
103

Krampus show 2017 převedla úchvatnou podívanou

Martin Chodúr zpíval v Českých Budějovicích
16

Martin Chodúr zpíval na českobudějovickém náměstí

Policisté našli hledanou

České Budějovice – Po dvaatřicetileté ženě bez domova, která často měnila místo svého pobytu ve městě, pátrala policie.

Mladíci rušili ohňostrojem

České Budějovice - V noci z pátku na sobotu 16. 12. ve dvě hodiny ráno vyjížděla hlídka městské policie na sídliště Máj k výměníku v ulici Antonína Barcala.

Ukradli vozidlo s lesnickým vybavením

Boršov nad Vltavou - Boršovští policisté žádají širokou veřejnost o pomoc. Koncem října 2017 došlo v Branišovicích, části obce Římova, k odcizení nákladního vozidla tovární značky Tatra 815 s lesnickou úpravou.

Gólman Motoru Petr Kváča je rád, že se dostal mezi nejlepší jihočeské sportovce

České Budějovice – Hokejisté ČEZ Motoru v pondělí čeká po krátké reprezentační pauze další pokračování první WSM ligy, ve kterém jako lídři soutěže hostí Prostějov (17.30). Výtěžek ze zápasu bude věnován Arpidě. Na domácí soupisce nebude chybět gólman Petr Kváča (20 let), jenž obsadil páté místo v anketě o Sportovce roku na jihu Čech a zároveň se stal Sportovní hvězdou Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT