Deset setů

V Ostravě na vítězství v pátém setu nedosáhli, v hale ČZU Praha měl rozhodující set šťastnější konec. Nováček z Prahy se na českobudějovické volejbalisty pořádně nachystal. Menší hala byla zaplněna, diváci svůj tým povzbuzovali. Nejprve nesměle, v závěru už silněji, tušili senzaci. Od ní byl tým ČZU Praha jen malý kousek. Jihočeši totiž ve čtvrtém setu odvraceli čtyři mečboly! „Vítězství je vydřené,“ oddechl si trenér Brom, kterému spadl takový balvan ze srdce, že to bylo slyšet až na tribuně… Přitom jeho svěřenci měli do utkání raketový nástup. Ještě než se opozdilci v hledišti pořádně usadili, vedli 7:2 a o osudu prvního setu bylo prakticky rozhodnuto. Pak se ale herní projev obou týmů změnil jako noc a den. „Nechci říct, že jsme pak přestali hrát, ale přestali jsme bránit,“ hodnotil Brom. Jihočeši jen trochu slevili z precizního provedení obranných zákroků, to stačilo k tomu, aby se Pražané chytili. Navíc jim přálo štěstí. „Začali dávat riskantní servis. Občas to byla náhodovka, v této hale, když se míč odrazí od rukou, dopadne to, jak jste viděli,“ připomínal Brom poněkud menší rozměry pražské haly na sídlišti Lužiny. „Soupeř měl proti nám strašně jednoduchou ztrátu,“ znovu upozornil na nepřesnosti v obranné fázi svého celku. „Když nebráníme a nesáhneme si na míč v poli, tak jsme z toho nervózní.“ V dresu ČZU Praha se dobrým výkonem blýskli dva bývalí hráči Jihostroje. Nahrávač Mifka a smečař Zita. A to k nim ještě v nejbližší době možná přibude Ondřej Kust, který čtvrteční zápas sledoval jen z hlediště. Útočně se skvělými odvážnými zákroky prezentoval i Francouz na postu univerzála Thomas Lamoise.

Blízko k senzaci

Nováček měl k pokoření českého mistra tentokrát opravdu velmi blízko. Ve čtvrtém setu čtyřikrát podával za mečbolového stavu! „To bylo se štěstím,“ připustil Brom.


V pátém setu se Jihostroj dlouho nemohl od soupeře odpoutat. Ten naopak vedl až do stavu 10:9. Pak se poprvé přehouplo skóre na jihočeskou stranu a favorit už protivníka k ničemu nepustil. Závěrečný set skončil poměrem 15:11. „To už bylo o jedné chybě, tu udělal soupeř, pak jsme se utrhli,“ podotkl s úlevou Brom. Jaké byly individuální výkony volejbalistů Jihostroje? Blokařům (obecně bránícím hráčům na síti) se moc nedařilo. Znovu se prokázalo, jak cenný je pro tým zkušený Pochop. Se zraněným loktem se vrátil v průběhu utkání do sestavy, své kolegy uklidnil. Pomohl nejen blokem, ale i servisem. Konkrétně drama čtvrtého setu ukončil plachtícím naskočeným podáním právě on. Smečaři neměli svůj den, to platí tentokrát víc o Zachovi než o Čajanovi, který se s postupem času přece jen vrátil do herní pohody. Velké starosti měli hosté s přihrávkou, v menší hale, ve které domácí riskovali, nebylo jednoduché rychle létající míče zkrotit. Tahounem v ofenzivě byl Motys, nevydržel ale celý zápas. Nahrávač Sládeček ho využíval hodně, možná až příliš často. „Máme za sebou sérii zápasů, asi se únava trochu projevuje,“ připustil Brom. „Dělali jsme ale chyby v taktice. Byli jsme pod tlakem až moc nervózní. Chybovali jsme na servisu i v řešení jednotlivých situací. Až pak jsme začali hrát, jak jsme chtěli, obranu jsme roztrhali, dohrávali jsme akce přes smečaře, hráli jsme i středem a byli jsme úspěšní,“ zakončil své hodnocení trenér vítězů Petr Brom. Jihostroj za týden v domácím prostředí v sobotu (17) přivítá ve šlágru kola Duklu Liberec, která je aktuálně v čele tabulky.

 

Skalp mistra by se hodil, říká Kust

Není to tak dlouho, co plzeňský odchovanec Ondřej Kust pomohl v roli nahrávače Jihostroji ČB k mistrovskému titulu. Ve čtvrtek seděl na tribuně při utkání ČZU Praha – Jihostroj, palce držel domácím. „Byl to pěknej zápas,“ zhodnotil lakonicky pětisetovou bitvu. „Myslím, že jsme Budějovicícm udělali nervy, jejich hráči si mysleli, že to budou mít daleko jednodušší.“ Říká–li Kust „my“, myslí tím ČZU Praha, kam má nakročeno. „No jasně. Na tom se už nic nezmění.“ Pro jistotu polohlasem dodal: „Asi.“ Kdy se poprvé navrátilec ze zahraničí objeví na palubovce? „To vám přesně neřeknu. Možná už zítra, hrajeme doma se Zlínem. Může to být ale klidně až za týden.“ Kust si čtvrteční drama užíval. „Nervózní jsem nebyl, ale je škoda, že jsme nevyhráli, skalp mistra by se v extralize počítal dvojnásob.“