Dosavadní rektor Tomáš Machula ve funkci pokračovat nechce. Do volby byli navrženi čtyři kandidáti. Tři ji ale odmítli – Václav Bůžek, Vladimír Papoušek a Valérie Tóthová. Zůstal tak jediný kandidát, kterým je dosavadní prorektor pro vnitřní hodnocení Bohumil Jiroušek z filosofické fakulty.

Jediný kandidát na rektora Jihočeské univerzity Bohumil Jiroušek při představení své vize v aule pedagogické fakulty před širší akademickou obcí.
Kandidát na rektora Jihočeské univerzity zbyl pouze jeden

Začátek volby je naplánován na úterní čtrnáctou hodinu v budově rektorátu a volba je veřejně přístupná. Ke zvolení musí v akademickém senátu Bohumil Jiroušek získat 20 hlasů. Pokud bude zvolen, funkce se ujme na jaře.

Volbu provází pochyby o tom, jestli dostali kandidáti dost času na zpracování vize univerzity, která je letos novou podmínkou volby. Senát na její vytvoření nechal jen pět dní. Všichni tři kandidáti, kteří z volby odstoupili, řekli, že na vypracování vize nebyl dostatek času. Václav Bůžek například uvedl, že mu v nabitém programu nezbývaly na vizi ani dva pracovní dny. „To považuji za naprosto nedůstojný a diskriminační požadavek,“ řekl.