Volební účast byla na obou místech vysoká.

Branišov účast: 83,61%

hlasy:
NEZÁVISLÍ 39,32%
Občané Branišova 60,67%
Zvolení zastupitelé: Melena Josef (SNK), Kaňka Jaroslav (SNK), Šedivý Vlastimil (SNK), Návarová Eva (Občané Branišova – OB), Benda Jiří (OB), Farkač Zdeněk (OB), Čížek Jaromír (OB).

Kamenná účast: 84,03%

hlasy:
NEZÁV. KAND.  33,13%
Nezávislí kand. 1 13,17%
NEZÁVISLÍ 1 23,42%
Sdruž. nez. kand. (SNK) 30,27%
Zvolení zastupitelé: Čurda Josef (SNK), Jaroš Jaroslav (SNK), Poláková Marie (Nezávislí kandidáti 1), Bašta Josef (NEZÁVISLÍ 1), Příhoda Josef (NEZÁVISLÍ 1), Kutlák Marian (NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI), Tůma Václav (NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI)

V obou místech změnily volby poměr sil.

Branišov

Na podzim tři ku čtyřem, nyní čtyři ku třem. Takový je otočený výsledek volebního klání v Branišově mezi kandidátkami Občané Branišova a NEZÁVISLÍ.
Protože na podzim zastupitelstvo ani nezačalo pracovat, konaly se v sobotu nové volby. Provázela je vysoká účast, na obecní úřad si našlo cestu přes 80 % voličů. Okrsková komise je očekávala ve složení, které se mění jen málo. „Kromě předsedkyně jsme tu proti podzimu stejné,“ zmínila Markéta Šedivá.

Předsedkyně Marie Melenová se ale účastnila sčítání hlasů také po několikáté, a tak mohla srovnávat. „Když nejde o senátní volby, tak je účast vysoká,“ řekla Melenová nad seznamy, kde měli tentokrát zapsáno 183 oprávněných voličů. Kandidovala dvě seskupení. NEZÁVISLÍ, vedení místostarostou Vlastimilem Šedivým, a Občané Branišova, které vedla Eva Návarová. Dosavadní starosta Milan Šafář, minule lídr NEZÁVISLÝCH, už se volebního klání nezúčastnil, stejně jako Irena Miklová, která na podzim vedla Občany Branišova.

Ti na podzim rezignovali na mandáty, aniž by vůbec vstoupili do zastupitelstva. „Nelíbilo se nám, že by to zase dopadlo tak, že by vše rozhodovala většina,“ vysvětlila rezignaci členů sdružení Eva Návarová. K novému výsledku voleb se vyjádřila jen zdrženlivě a s ohledem na silnou opozici konstatovala, že je pro domluvu. Jisté zklamání přiznal Vlastimil Šedivý, který zastává už 16 let funkci místostarosty. Zmínil, že se jeho seskupení možná příliš spoléhalo na to, že výsledek bude stejný jako na podzim. Ujistil ale, že složení mandátů se svými kolegy nechystá.

Kamenná

„Srovnání s minulými volbami? My jsme hlavně minule volit nebyly,“ konstatovaly v sobotu před polednem v Kamenné, kde se také konaly mimořádné volby, Eliška Mikešová a její sestra Kateřina.

„My jsme teď volily stranu Jardy Jaroše (Sdruž. nezáv. kandid. – pozn. red), kde je i Píďa,“ dodaly sestry ke svému hlasování a připojily, že přišly hlavně proto, že si přejí změnu. „Potřebujeme tu byty. Snad už se začnou dělat ze školky. A změnit by se měl přístup vedení obce k lidem,“ pojmenovaly sestry konkrétní důvody, které je přiměly k tomu, aby hlasovaly.

V Kamenné v sobotu před polednem vybralo své favority podle členů volební komise už asi 30% voličů. „Celkem je oprávněných voličů 238,“ uvedl předseda komise Marek Rojdl, který na žádost místních přišel do komise, i když je obyvatel Trhových Svinů.
„Lidé ještě přijdou,“ řekla k volební účasti Marie Zachardová, která byla v komisi nejdéle „sloužící“. „Já si myslím, že je to lepší než na podzim,“ odhadla vzápětí zájem lidí o hlasování Zachardová. V Kamenné měli jeden okrsek pro tři vesnice – Kamennou, Klažary a Kondrač.

A volit přišli i mladí. „Byl jsem i na podzim. Teď volím to, co na podzim,“ řekl k hlasování Michal Hanzal, ale konkrétnější být nechtěl. Co v obci zlepšit, o tom ale představu měl. „Tady v okolí má každá vesnice dotace. Mohlo by tady být hřiště, jako mají v Čížkrajicích, s umělým povrchem. Je tady hodně dětí, myslím, že by se to dost využívalo,“ zmínil Hanzal.

I v rámci kampaně bylo využívání dotací jedním z argumentů, který používali protivníci někdejšího starosty Mariana Kutláka.
Ne všichni obyvatelé obce však byli k předminulému vedení tak kritičtí. „Kutlák byl dobrej starosta,“ hájil jednoho z kandidujících lídrů starší volič před volební místností a doplnil k tomu, že být starostou na malé obci není nic jednoduchého. I opozice uznává, že obecní pokladna za Kutláka neplýtvala a že se peníze šetřily.

V Kamenné byly na výběr čtyři volební strany. Současný starosta Josef Bašta vedl NEZÁVISLÉ 1 a slovo nezávislí měli v různých obměnách v názvu i konkurenční kandidátky.

Opětovným vítězem se stal Marian Kutlák (NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI), když získal 87 hlasů (na podzim 88) a jeho strana přes 33% hlasů.
Starostou ale podle všeho bude nadále jedenatřicetiletý Josef Bašta. Koalici dvou nezávislých sdružení, kde je jeho strana členem, zůstaly v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. „Byli jsme domluveni už před volbami,“ řekl k předpokládané spolupráci se Sdruž. nez. kand. Bašta. Chce se zaměřit na získání dotací a pokud možno na přestavbu školky na byty, což se už dlouho v obci plánuje. K tomu, že jeho kandidátka získala proti podzimu o mandát více, přispělo podle Bašty i to, že obec nabídla od podzimu s finanční podporou státu dlouhodobě nezaměstnaným možnost alespoň menšího výdělku.