Co podle vás bude sloučení pro Vyšší odbornou školu (VOŠ) znamenat?
V tuto chvíli říkám, že je to tragédie. Krajský úřad nás chce sloučit se školou, kde by se potom vyučovaly jen obory ekonomického zaměření a měly by se zrušit obory technické, které tady máme, to jsou stavitelství a elektrotechnika. Maximálně kraj uvažuje o tom, že by se tu učilo ještě jeden rok a pak že bychom skončili úplně.


Mohou technické obory přejít na vysokou školu technickou a ekonomickou, která letos vznikla?
Vysoká škola musí obory nejdřív akreditovat. Stavebnictví akreditované nemá a o akreditaci elektrotechniky se zatím ještě ani nepokoušela. Je také možné, že akreditaci nebude mít ani za rok, ani za dva, možná nikdy.
Tvrdím, že krajský úřad jde přesně proti usnesení, tuším z roku 2003, kdy bylo řečeno, že při vzniku vysoké školy budou na VOŠ utlumeny obory, které vysoká škola akreditovala, a obory, které nemá, budou na VOŠ zachovány. Teď kraj dělá přesný opak. Ekonomické obory, které má vysoká škola akreditované, chce kraj zachovat a technické zlikvidovat.


Technické obory nepřejdou ani na Střední školu obchodu, služeb a podnikání?
Nejsou to obory, které by se na škole měly učit. Jednal jsem o tom s ředitelem školy. On ale předpokládá, že v dalším roce technické obory nebudou.
Je to bohužel tak, že zlikvidujeme školu, která je funkční a jejíž absolventy chce praxe. Kdybychom produkovali třikrát více absolventů, tak se za nimi na trhu práce zavře voda. Zájem od zaměstnavatelů je velký, sami nás kontaktují a naše absolventy chtějí.
Je pravda, že absolventů nemáme tolik. Máme totiž poměrně velký odpad studentů. Nabereme jich podstatně víc, než je potom absolventů. My máme sice statut vyšší odborné školy, ale ve skutečnosti jsme vysoká škola bakalářského typu. Kvůli vysoké škole, která vznikla, jsme museli nasadit laťku mnohem výš, než mají jiné vyšší odborné školy. Každoročně máme asi třicet až čtyřicet absolventů technických oborů, ale po sloučení nebudou žádní.


Ovlivní zánik situaci na trhu práce v regionu?
Určitě ano. Populační křivka sice klesá, ale objem prací ve stavebnictví je přesně opačného rázu. Za poslední tři roky je to jeden a půl násobek toho, co bylo dřív. Stavebních firem je málo a zakázek hodně. Firmy si dnes už diktují ceny, které kvůli tomu stoupají.
Zájem o naše stavaře je obrovský a stejná situace je u elektrotechniků. Absolventi mohou být totiž zaměstnáni i jako správci počítačové sítě a trh je okamžitě pojímá. Nemáme nezaměstnaných.


Zůstávají vaši absolventi v regionu?
Převážná část studentů je z našeho regionu a převážná část tu i zůstává.


Kde vidíte největší problém slučování? Proč myslíte, že to krajský úřad navrhuje?
Proč to kraj navrhuje, nevím, a dost těžko to chápu. Možná bych pochopil, kdyby nám kraj navrhl, že nás dá zpátky na stavební průmyslovku, kde jsme vznikli. Pochopil bych, kdyby nás spojili s vyšší odbornou školou při střední automobilní, protože je to technická škola. Ale strašně těžko chápu, proč nás dávají ke škole s ekonomickým zaměřením, když ekonomů je v současné době nejenom v kraji nadbytek a navíc, když vysoká škola ekonomické odbory zakreditovala a když ještě navíc v tuto chvíli vznikla Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity.


Nesouhlasím s ekonomickými argumenty kraje, který říká, že se sníží provozní náklady. Žádné provozní náklady se nesníží. Areál školy se spravovat musí, ať bude spadat pod střední školu nebo pod VOŠ. Náklady na mzdy také nejsou argumentem, protože funguje normativní financování. Dokud je tu student, škola na něj dostává peníze normativní metodou.


K sloučení by mělo dojít k 1.lednu 2008. Co bude se studenty, kteří na VOŠ teď studují a kteří budou letos přijati?
Budou studovat dál, samozřejmě je musíme dovést k absolutoriu. Rozdíl bude jen v tom, že na vysvědčení budou mít Střední škola obchodu, služeb a podnikání a VOŠ. Diplomy samozřejmě dostanou. Problém možná bude s učiteli technických oborů. Budeme jim muset zkracovat úvazek a někteří nejspíš odejdou.


Děkuji za rozhovor.