Náročná cesta do jihoamerických And čeká dvaadvacetiletého vozíčkáře Ondřeje Veselého. Spolu s ním se vydává na cestu Radek Kriegler, který loni absolvoval cestu do Himálaje s Janou Fesslovou, známou paralympioničkou z Černého Dubu na Českobudějovicku.

„Ondra se rozhodl navázat na úspěchy svých předchůdců Jany Fesslové a Zdeňka Krupičky,“ prozradil Radek Kriegler.
„Jana se loni účastnila naší expedice Blue Land a projela 2300 km indickým Himálajem včetně průjezd sedla Khardung La v nadmořské výšce 5606 metrů nad mořem. Zdeněk Krupička zase v roce 2008 absolvoval 10 000 km dlouhou cestu do Casablanky.“

Po silnici smrti
Dvojice odvážných mužů se na sajdkárovou expedici Titicaca 2010 do jižní Ameriky vydává v pondělí 16. srpna.
Roman Kriegler je organizátor pětiletého projektu vozíčkářských expedic na pěti kontinentech. Zároveň také usiluje o založení motocyklového muzea s cestovatelským klubem pro handicapované motorkáře.

„Na přelomu srpna a září nás čeká 2800 km v náročných terénech Andských velehor. Výchozím místem je Arequipa v Peru a prvním cílem jezero Titicaca. Poté se přesuneme do Bolívie. Navštívíme místo v kráteru sopky La Paz a vydáme se na nebezpečnou silnici smrti z La Pazu do Coroica. Po projetí peruánského Altiplana nás čeká návštěva inckých památek v Cuzcu, Olytambu a mekka všech jihoamerických cestovatelů – Machu Picchu,“ vypočítává Radek Kriegler.

Velorex ve vzduchu
Na cestě zpět do Arequipy cestovatelé musí zvládnout průjezd And a návštíví nejhlubší kaňon na zemi Colca, kde možná uvidí i vzácné jihoamerické kondory.

„Plánujeme se sajdkárou navštívit také vesnici Pukamarka, kde aktivně pracuje Nadace Inka Peru paní Vilímkové,“ pokračuje Radek Krigler s tím, že náročná a dobrodružná cesta se uskuteční díky akciovým společnostem ASTORIE a Pražská teplárenská.

Cestovatelé využijí k jízdě po jižní Americe speciál sestavený z pronajatého motocyklu KLR 650 a sajdkáry Velorex 562. „Tu jsme si již zaslali letecky do Peru,“ doplnil Radek Kriegler.