„Mnohdy se stávalo, že nástup předními dveřmi večer zdržoval odbavení a například turisté o tomto pravidle nevěděli. Zbytečně tak vznikaly komplikace, které nejsou v zájmu dopravce ani veřejnosti," vysvětluje změnu místopředseda představenstva budějovického dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Rozhodně to však podle něj neznamená, že se budou méně kontrolovat jízdenky. Naopak ve vozech budou častěji jezdit revizoři a cestující se jim nevyhnou ani v nočních linkách. Dopravní podnik také nově zakázal provozovat ve vozech MHD reklamní, podnikatelskou nebo jinou výdělečnou činnost.

Uvažuje navíc o další změně, chce cestujícím umožnit platit jízdné bezkontaktními bankovními kartami. „Snažíme se stále zkvalitňovat služby a toto je jedna z možností. Výhody jsou zřejmé – lidé nemusí dopředu přemýšlet, kde a za co koupí jízdenku, ale pořídí si ji až přímo ve voze," komentoval Slavoj Dolejš.

Dopravní podnik proto nyní vypracuje studii, která zhodnotí, jak systém funguje jinde a zda se v Budějovicích vyplatí. Bankovní kartou již mohou lidé platit za MHD například v Bratislavě.