Tajemný hvozd na okraji Českých Budějovic zlákal i obyvatele města Pavla Kohouta, který hlavní zápletku své detektivky Les Bor zasadil právě tam.

„Pověsti, které se točí kolem lesa, se mi líbily, bydlím navíc poblíž a znám ho,“ vysvětluje Pavel Kohout, proč si vybral tuto lokalitu, kam chodí odmala. „Já sám jsem tam nic nadpřirozeného nezažil,“ dodává Pavel Kohout.

Připravoval se pečlivě. Zhlédl videa, na nichž měří paranormální týmy, reportáže, rozhovory a načetl si povídačky týkající se lesa. Co zjistil, sesumíroval a založil web lesbor.cz., kam vše shromáždil.

Pavel Kohout s touto detektivkou vydal své první ucelené dílo. Dříve však publikoval ve vlastním vydavatelství e-knih. „Začal jsem sám na sobě,“ vysvětluje, jak se rozjížděla jeho vydavatelská činnost a učil se psát.

Tištěnou prvotinu mu však vydalo známé nakladatelství detektivek MOBA. Jak se to stalo? „Zveřejnili výzvu, že hledají nové autory a pořádají literární soutěž,“ vypráví Pavel Kohout, který poslal rozpracované dílo, vyhrál třetí místo a titul vyšel knižně. „Moc mě to potěšilo,“ vzpomíná Pavel Kohout a libuje si: „Nakonec si kniha vedla nad očekávání.“

S MOBOU má již podepsanou smlouvu na další text. V knihkupectvích příští titul Pavla Kohouta najdete možná už v letošním roce.

Les Bor psal Pavel Kohout, který rád čte severské detektivky či dalšího budějovického autora Jiřího Březinu, rok a půl. Kromě pauzy o prázdninách knize věnoval každý večer, když šly děti spát, alespoň půl hodinu. „Psalo se mi to dobře,“ říká a přiznává, že příběh neměl hned promyšlený: „Ani já nejdřív nevěděl, kdo je vrah.“