Jasno o tom bude 23. srpna, kdy se v Náchodě uskuteční finále. „Chci si to hlavně užít. Člověk to zažije jen jednou za život, nebo vůbec,“ říká Budějčák s tím, že celá soutěž je jedna velká zkušenost. „Šel jsem módní přehlídku. Nikdy předtím jsem nic nefotil a najednou to měl být celý kalendář, absolvovali jsme týdenní soustředění v Tunisku,“ svěřil se. A jak je to mezi kluky s konkurencí? „Žádná není. Kluci jsou skvělí, je s nimi sranda,“ řekl Jakub Chyňava na adresu svých jedenácti spolubojovníků.

Teď před sebou má ještě jeden důležitý úkol – vymyslet volnou disciplínu. „Chtěl bych mít scénku, spojit ji s medicínou a první pomocí. Mám na to ale jen minutu, potřebuji proto vymyslet něco rychlého. Má to být vtipné, ale já potřebuji, aby to bylo také trefné,“ přemýšlel nahlas.

Jeho přihlášení do soutěže vzešlo ze sázky. „Na pokoji v Plzni mám spolubydlícího, se kterým jsme si říkali, že bychom potřebovali motivaci. Já chtěl shodit nějaká kila, on chtěl nabrat svalovou hmotu, tak jsme se namotivovali tím, že jsme se přihlásili do soutěže. Já se dostal do finále, kamarád se na to vykašlal, dal přednost půlmaratonu, který se v době konání castingu konal,“ prozradil Jakub Chyňava.

Na otázku, jestli své účasti nelituje, odpověděl: „Neříkám, že jsem za to sám sebe občas neproklínal, protože mi to sebralo množství času, který jsem potřeboval na učení,“ řekl student 2. ročníku. Ten má navíc vedle samotného studia medicíny ještě dvě práce. „Dělám sanitární sestru na záchytce a instrumentáře na plastické chirurgii,“ prozradil.

Před finále soutěže Muž roku 2019 tak chce ještě stihnout povinnou třítýdenní praxi. Tu absolvuje v českokrumlovské nemocnici. „Bude to skvělé, otevřeli tam nový dětský pavilon, “ dodal Jakub Chyňava, který by byl v budoucnu rád pediatrem.