Co přinese rok Psa? O tom vyprávěl pro Deník odborník na čínskou astrologii Jaroslav Vydržel.

Jak vlastně vypadá čínský kalendář a jak se dělí?

Každý rok nějaké označení. Takový symbol mají i měsíce, dny a dokonce i hodiny. Používáme 12 zvířecích znamení, například Krysa, Králík, Opice, a 5 elementů, jako je Voda, Země, Dřevo. Jejich složením získáme 60 základních znamení tradiční čínské astrologie.

Psí seriál Deníku
U příležitosti čínského roku Psa jsme připravili tematický dvanáctidílný „psí“ seriál. V sobotu si ve vašem Deníku přečtete reportáž z ranního venčení. Je dost sáčků na psí exkrementy? Jak se tato služba dotuje?  

Právě nastává rok Psa, co to pro nás bude znamenat?

Rok 2018 nese označení Wu Xu, což překládáme jako Zemský Pes. Za 12 let nám bude vládnout Kovový Pes a před 12 lety to byl Ohnivý Pes. Zemský Pes je silné znamení, které by mohlo mít jako symbol mastifa nebo tibetskou dogu. Element země představuje stabilitu hory, bezpečí a rozvahu. Pes je podle tradičních popisů znamením, kterému se připisuje ochranitelský charakter. Přeje prý také rodinným vztahům. Pravdou ale je, že je to spíš znamení strážce brány než milujícího otce.

Co by to mohlo znamenat pro naše praktické životy?

Dalo by se říct, že tématem tohoto roku bude stabilita, jistota a bezpečí. Dobře by se mělo dařit těm, kteří obchodují s bezpečím – pojišťovnám, security servisům apod. A také těm, kteří mají co do činění s realitami, stavbami a starožitnostmi. V roce Psa se bude nejvíc dařit těm, kteří jsou podle čínského horoskopu Zajíci, Koně a Tygři. S nimi ladí Pes nejvíce. Nejhůř na tom budou Draci, kteří jsou vůči Psovi v kolizním postavení.

Čeká nás éra s náladou mastifa či dogy
Anglický mastif – plemeno známe od starověku, vyznačuje se velkým vzrůstem a silou, svému pánovi je oddaný a brání ho, plemeno si oblíbil při svých dobyvačných výpravách do Británie i Julius Caesar, obdivoval prý jejich odvahu
Tibetská doga – starobylé plemeno známe od roku 1121 př. Kr., ochránce stád, pevností a klášterů, dospělý pes váží až 80 kg, prý dokázal zabít i tygra.