Technici, ale i absolventi přírodovědných, ekonomických, bezpečnostních či zdravotních oborů. Ti všichni už v současné době v jižních Čechách nachází uplatnění v provozu stávajících energetických zdrojů a především v rámci připravovaných projektů. Jejich počet by ale měl výrazně vzrůstat.

Jihočeský kraj jako lídr v oblasti energetiky

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba uvedl, že pokud máme v kraji elektřinu vyrábět, je třeba zde mít i odpovídající školicí kapacity, servis, výzkum a vývoj. „Jsem rád, že se této příležitosti obě naše vysoké školy aktivně chopily. Samozřejmě to na ně zvyšuje nároky, ale mladí lidé z jižních Čech, kteří se této oblasti věnují, musí dostat příležitost zůstat doma. Do budoucna bychom měli být krajem, kam tito studenti naopak budou dojíždět,“ vysvětloval. Potvrzují to i rektoři obou škol, kteří se dohodli na vzájemné spolupráci.

„Už při svém zvolení jsem avizoval, že budu chtít více spolupracovat s firmami a municipalitami v regionu. Vzájemné spolupráce s VŠTE, ČEZ a Jihočeským krajem jsou toho důkazem. Chceme sdílet informace, pracovat na společných projektech, maximálně využít kapacit i příležitostí obou škol, ČEZ a kraje. A energetika je oblastí, kde se rozhodně potkáváme,“ řekl rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák.

Nové studijní programy

Dodal, že na univerzitě vzniká nově program zaměřený na udržitelnost, do nějž je zapojeno více fakult univerzity. „Plánujeme zavést nové předměty, které budou odpovídat potřebám našeho kraje, včetně rozvoje jaderné elektrárny Temelín,“ uvedl s tím, že v současné době probíhá proces akrediace nových programů. Zavedeny by mohly být v příštím nebo následujícím školním roce.

Vzájemnou spolupráci si pochvaloval i rektor Vysoké školy technické a ekonomické Vojtěch Stehel. „Se společností ČEZ už nyní spolupracujeme na řadě projektů, máme zde prvního budoucího operátora Temelína, energetici se zde podílí na vybraných přednáškách, poskytují nám odborná vystoupení a konzultace. A tento trend chceme spolu s Jihočeskou univerzitou dál posilovat,“ doplnil.

Malé moduální reaktory

Právě ČEZ se netají tím, že výrazným rozšířením spolupráce s jihočeskými vysokými školami sleduje i vlastní cíle. „Už nyní začínáme s nábory pro projekty malých modulárních reaktorů, kdy první takový by měl vyrůst v Temelíně a jen pro jeho provoz budeme potřebovat více než stovku kvalifikovaných pracovníků. Běží i příprava standardních jaderných bloků, rozvíjíme projekty obnovitelných zdrojů a mohli bychom pokračovat. To vše představuje pro mladé lidi v Jihočeském kraji obrovskou příležitost,“ potvrzuje ředitelka útvaru SMR společnosti ČEZ Silvana Jirotková.

Aktuálně v samotné elektrárně Temelín pracuje cca 1500 zaměstnanců a několik set dodavatelů. Jejím provozem by měla projít většina pracovníků připravovaných nových zdrojů. Navíc zde budou postupně odcházet do důchodu první pracovníci, kteří se podíleli na jejím spouštění.

Setkání zástupců vedení jihočeských vysokých škol, hejtmana a zástupců vedení společnosti ČEZ na téma rozvoje energetiky a potřeby vzdělávání v této oblasti v jižních Čechách.Setkání zástupců vedení jihočeských vysokých škol, hejtmana a zástupců vedení společnosti ČEZ na téma rozvoje energetiky a potřeby vzdělávání v této oblasti v jižních Čechách.Zdroj: VŠTE

„Temelín čeká do budoucna podobná generační obměna, jaká už proběhla v Dukovanech. A zároveň zde chceme, v souladu s ohledem na plánovaný provoz, nové zdroje i záměry kraje, dál výrazně posílit školicí kapacity. Mimo jiné sem z Brna už v následujících letech přesuneme část kapacit školicího centra, kterým prochází prakticky všichni pracovníci českých jaderných elektráren,“ uzavírá člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Už v roce 2019 ČEZ otevřel v širším areálu Temelína unikátní Technické a realizační centrum, v roce 2022 potom nové laboratoře zaměřené na metrologii. Centrum přípravy personálu, jehož část zaměřená na Temelín by měla vzniknout v jižních Čechách, odpovídá téměř menší vysoké škole. Dosud má hlavní sídlo v Brně a ročně jím v rámci několika specializovaných programů prochází přes 450 pracovníků ČEZ, dodavatelů či třeba Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Nejdelší studijní program je zde dvouletý, zaměřený na budoucí operátory či reaktorové fyziky a další špičkové odborníky.