Až neuvěřitelný počet zájemců zvládají kasteláni jen s minimem stálých zaměstnanců. Třeba zámek Hluboká má jen čtyři uklízečky, Český Krumlov má na úklid sedm lidí.


Jedním z cílů pro příští rok je rozptýlení turistů. Nejen nabízenou zábavou, ale i rozložením jejich počtu mezi různé objekty.


„Milion návštěvníků máme ve svých rukou pomocí průvodců, můžeme je pozvat na některé objekty v okolí,“ uvedl za památkáře Zdeněk Troup, kastelán kláštera Zlatá Koruna. V porovnání 13 hradů a zámků jsou totiž velké rozdíly.


Zámek v Českém Krumlově si letos prohlédlo 346 365 lidí, Hlubokou 281 954 zájemců. Za „první ligou“ však následují další objekty s velkým odstupem. Například Červená Lhota napočetla 88 888 prodaných vstupenek a Jindřichův Hradec si prohlédlo 71 708 zájemců. Zlatá Koruna nebo Nové Hrady už se potom pohybují na úrovni 20 000 návštěvníků a nejméně lidí zavítalo na dačický zámek – necelých 15 000.


I když čísla nejsou konečná, ještě je promění adventní akce, vedou památkáře ke snaze směrovat návštěvníky.


Jednou z možností, jak rozdělit turisty mezi jednotlivé památky, je i cenová politika. Vstupné budou památkáři zvyšovat. Méně navštěvované objekty by ale neměly zdražit tolik jako nejoblíbenější zámky. „Vzhledem ke stoupající cenové hladině bude cenový nárůst velký. Zvýšení budeme kompenzovat systémem slev. U rodinného vstupného, tam k tomu navýšení vůbec nedojde,“ doplnil Troup.


Na mnohých objektech se dočkají turisté i novinek. Opravuje se zámek Kratochvíle, který opustila expozice animovaného filmu. Hlavní slovo zde dostává renezanční podoba zámku z doby Petra Voka.


V nejbližších letech by mohl nové návštěvníky uvítat i krumlovský Hrádek, rozložený kolem známé vyhlídkové věže. „Vzniklo by zde Hradní muzeum přístupné po celý rok,“ uvedl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Otevření muzea je v plánu na přelomu let 2009/2010 a nabídne historii hradu a předměty z bohatých depozitářů – lovecké zbraně, kolekce zlata a stříbra nebo slavnostní oděvy.