Organizátoři ze světové organizace na ochranu přírody chtěli upozornit na nutnost úspor ve spotřebě energie.

Na Českobudějovicku se k akci připojil od 20.30 do 21.30 z obecních úřadů pouze v Dyníně. „Bude na tu hodinu vypnuté veřejné osvětlení,“ popsal Deníku zapojení do Hodiny Země ještě před akcí starosta Jiří Veselý. Občané byli podle Veselého informováni rozhlasem a mohli se také individuálně přidat.

Například českobudějovický magistrát se zapojit nechystal. Tisková mluvčí radnice Jitka Welzlová ale upozornila, že město se zapojuje třeba do Dne Země nebo Dne bez aut.

Šetřit energii se však rozhodla společnost E.ON. „My vypínáme také. Na hodinu bude zhasnuté City Centrum v českých Budějovicích,“ uvedl tiskový mluvčí E.ON Vladimír Vácha k účasti firmy na sobotní akci. Svítit přestaly nejen kanceláře, ale i velké logo společnosti nad budovou. Firma omezila svícení i v dalších objektech v ČR.
„Podporujeme aktivně alternativy, které přispívají k efektivnímu využívání energie a ke snižováním emisí oxidu uhličitého,“ dodal na vysvětlenou k akci Vácha.

Ekologové k akci dodávají, že jednou hodinou by aktivity na podporu ekologie neměly končit. V Čechách se vloni zapojilo 34 měst a obcí, z větších sídel na jihu Čech například Vimperk. Letos organizátoři čekali, že bude vyšší účast. První ročník kampaně se konal v roce 2007, kdy světla v australském Sydney zhaslo na 2,2 milionu domácností a firem.

Podle Vladimíra Váchy energetici při současné účasti nečekají, že by akce mohla mít vliv na přenosovou soustavu. To by nastalo až ve chvíli, kdy by se skutečně všichni odběratelé na jihu Čech chtěli k akci připojit.