V rámci Mezinárodního dne autismu, tedy 2. dubna, si je pak budou moci zájemci vyzkoušet a zakoupit. Výtěžek 
z projektu získá spolek Autisté jihu.

K prodeji svatebních a společenských šatů se Alena Nosková dostala už při studiích. „Měla jsem brigádu, jezdila jsem prodávat do jednoho svatebního salonu, který dnes již neexistuje. Pak jsem si nakonec založila vlastní, zpočátku to bylo náročné, ale podařilo se," vypráví o svých začátcích.

Ideální je, když se zákaznice objednají předem. Na výběr plesových šatů je totiž třeba si vyhradit alespoň dvě hodiny, výběr svatebních šatů ale může klidně trvat i déle. „Jednou jsme tu měly nevěstu rekordmanku, šaty nejen pro sebe si s rodinou vybírala opravdu celý den, měli jsme pauzu akorát na oběd," vypráví Alena Nosková.

„Jindy zase přijde nevěsta a vybere si hned první šaty, které vidí – je to různé. Většinou už ale dámy i slečny mají nějakou představu, když k nám přijdou pro plesové či svatební šaty," doplňuje.

Vybrané šaty si ale zákaznice domů ihned neodnáší. „Model je třeba upravit na míru, šaty musí dokonale sedět. Je třeba upravit dekolt, průramky, nebo například pas. Délka se většinou zakládá, stříhá se jen když si zákaznice šaty kupuje a chce to tak. Pak už jsou šaty připravené k zapůjčení nebo k prodeji," vysvětluje majitelka Studia Avalon a dodává, že i v případě prodeje se šaty většinou pouze zakládají, nestříhají.

Vybírat si zde mohou i muži. „Máme k dispozici i oblečení pro pány, vybírat si k nám samozřejmě chodí také, máme nejen klasické obleky, ale 
i fraky nebo žakety," doplňuje.

„Lidem dělám radost, dělám jim hezký den. Chtěla jsem dělat něco dobře," končí vyprávění Alena Nosková. „Těší mě všechny pozitivní ohlasy. Chodí mi třeba e-maily, ve kterých dívky píší, jak konečně byly za princeznu nebo za dámu. Občas také někdo pošle pohled z dovolené nebo třeba přivede ukázat děti," usmívá se.

Jihočeská televize připravuje charitativní akci s názvem Srdce Jihočeské televize. Letošní ročník nese podtitul Den pro autisty s jihočeskými návrháři.

Do akce se zapojí celkem sedm jihočeských studií a módních tvůrců, kteří připravili sérii modelů. Ty bude možné zakoupit za speciální prodejní cenu a zároveň tím podpořit dobrou věc. Výtěžek 
z veškerého prodeje totiž ve spolupráci s Charitou České Budějovice získá spolek Autisté jihu. Ten poskytuje účinnou pomoc rodinám pečujícím o dítě s autismem na území Jihočeského kraje.

V březnu budou ve vysílání Jihočeské televize i na stránkách Deníku, který je mediálním partnerem akce, představeni jednotliví návrháři a studia. Modely jsou už nyní k vidění v českobudějovickém IGY Centru.

2. dubna od 17 hodin v rámci Mezinárodního dne autismu si budou moci zájemci modely vyzkoušet 
a za přítomnosti návrhářů zakoupit.