Pětice dětí sedí spolus učitelkou, která jim čte. Společně se naučili básničku o roušce. „To, abychom rodičům pomohli, aby děti věděly, že je rouška nutností a musí ji mít,“ vysvětluje ředitelka MŠ Miroslava Makovcová Stecherová.

Právě rouška je to, co nejvíce odlišuje tuto dobu ve školce od jiných dnů. S sebou má každé dítě náhradní na výměnu, když navlhne. Sundavají ji akorát k jídlu a na odpolední spánek.

Jak děti tráví čas? „Hráli jsme vybiku a cukrkávalimonáda,“ švitoří pětice hlásků. Podle ředitelky chodí na zahradu a mají trochu volnější režim. „Necháváme to na kreativitě dětí, zda si chtějí hrát, kreslit, … Starší si mou vzít knihy a číst si,“ líčí.

Za benjamínka party platí tříletý Samík, nejstarší je zase osmiletá Vaneska. Kvůli ekonomizaci provozu sem totiž přešly i školní děti ze ZŠ Pohůrecká, která měla sloužit ke stejnému účelu.

Koronavirus, ilustrační foto
AKTUÁLNĚ: Hygiena potvrdila nové případy nákazy Jihočechů

Zatím stále do MŠ Sedmikráska chodí ty samé děti. „Ale čekáme, že jich bude víc,“ myslí si Miroslava Makovcová Stecherová. Do konce týdne ví, že zůstane třeba sedmiletá Nikolka.

Čím se živí její rodiče? „Maminka je zaměstnaná u rentgenu,“ říká . „Moje maminka pracuje v nemocnici, kde se rodí miminka,“ vysvětluje další holčička. Jiné děti mají rodiče třeba u policie. Miroslava Makovcová Stecherová si myslí, že si situaci uvědomují. Ti starší si o ní dokonce prý povídají, mladší si zvykli.

MŠ Sedmikráska může fungovat čtyřiadvacet hodin denně celý týden, držet se zde budou tedy v případě potřeby i víkendy a noční. „Vyjdeme všem vstříc,“ slibuje ředitelka. Zatím to třeba však nebylo. Provoz školka pokryla svými zaměstnanci. Dodržují se zde přísná hygienická pravidla.

„Paní učitelka Lída si s vámi bude číst pohádku,“ dozví se děti po obědě, než půjdou ti mladší spát.