„Šli jsme k jednomu z únikových východů, který je u restaurace, ale abychom se dostali ven, museli jsme přelézat ohrádku předzahrádky,“ vzpomínali včera na dramatické chvíle někteří nakupující. Východ byl otevřený, ale podle zákona nesmí bránit žádná překážka v jeho použití.


„Podle vyjádření hasičů byly všechny únikové východy otevřené a bez problémů přístupné,“ oponoval včera na dotaz Deníku Jan Vávra, mediální zástupce společnosti Spar.


Sebemenší překážka by však v komplikovanější situaci, než byla o víkendu ve zmíněném obchodním domě, mohla způsobit paniku nebo ohrozit životy nakupujících i personálu.


Únikové východy proto kontrolují hasiči ve veřejně přístupných prostorách pravidelně.


Zákon je jasnýProfesionálové z českobudějovického střediska HZS poukazují na to, že drobné závady se občas v obchodních domech vyskytnou. Jedná se sice spíše o nedbalost, kdy se odloží před únikový východ zboží, které se má za hodinu nebo dvě skládat do regálů, ale i to je porušením zákona a při kontrolách se řeší. Zákon o požární ochraně stanoví jako důležité podmínky pro únikové východy zřetelné označení a volný přístup. Vedle hasičů provádějí kontroly i specialisté a své zaměstnance na možnou výjimečnou situaci připravují i firmy.


Školení a cvičení„Personál pravidelně školíme a mimo provozní dobu se dělají i cvičné poplachy,“ popsal praxi ve společnosti Globus ČR jednatel Petr Vyhnálek. V Globusu je například na počítači i revizní katalog, který automaticky upozorňuje na revizní úkoly pro daný den. Ty se týkají i bezpečnostních opatření.
Únikové cesty se podle Vyhnálka hlídají pořád. „Je potřeba neustále kontrolovat oblast únikových východů. Může přijít třeba úklidová služba,“ naznačil Vyhnálek, že někdy mohou problémy pocházet i od jiného subjektu než samotného obchodního domu.


Většina obchodních domů však má dnes bezpečnostní opatření na vysoké úrovni. Musí se například používat tzv. panikové zámky, takže do dveří by mělo stačit jen zatlačit, aby byla cesta volná.


Hlavní vchodPřesnější odhad škod po sobotním požáru v Intersparu zatím není znám. Poslední informace hovořily o několika desítkách milionů korun.
O menším rozsahu škod v obchodním domě ale svědčí jednak rychlé obnovení prodeje – již včera fungovaly vnitřní prostory bez omezení, a jednak plánované obnovení hlavního vchodu. „Bude zprovozněn od úterý, to jest od třicátého října,“ vyjádřil se včera Jan Vávra.