Je pět metrů hluboká, pojme 2500 krychlových metrů vody a její vypouštění trvá zhruba osm hodin. Tak popisují vodohospodáři komoru vodojemu v Dubičném, kterou včera celý den čistili. „Jednou do roka musíme komoru zbavit usazenin a nánosů. Dělá se to pouze tlakovou vodou, nesmí se použít žádná chemie,“ vysvětlila mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová. Dodala, že vodní zásobárna má komory dvě, ale čistí se vždy pouze jedna. Odběratelé proto žádnou změnu nepoznají.

Vodojem v Dubičném je jedním ze tří hlavních vodojemů pro České Budějovice, zásobuje město z pravé strany, a to přes Dobrovodskou a Rudolfovskou ulici. „Je tu římovská voda, která se čerpá z úpravny v Plavě a poté putuje především do centra Budějovic,“ doplnil za Čevak Ondřej Koupal, vedoucí českobudějovického provozního střediska.

Pravidelná údržba v Dubičném včera zaměstnala šest pracovníků, kromě čištění komory tu také museli odházet sníh, aby byl vodojem i v zimě dobře přístupný. Práce však vodohospodářům nekončí, do konce roku se očisty dočkají i zbývající vodojemy ve Starých Hodějovicích a Hosíně.