Radnice krajského města chystá vyhlášku o veřejném pořádku. Všeobecně lze říci, že pravidla, která z ní vyplynou, budou tvrdší, než jsou současné zvyklosti. V centru Budějovic bude například zakázáno žebrání, oficiálně bude stanovena doba nočního klidu od 22 hodin večer do 6 hodin ráno a bude třeba i časově omezen prodej občerstvení z tak zvaných „oken” do ulice.

Vedle dalších věcí se bude vyhláška týkat třeba i hudebních produkcí. Významným akcím chce rada města vyjít vstříc. „Rada města chce dát do vyhlášky klauzuli, aby o hudebních akcích pod širým nebem mohla rozhodovat individuálně,” zmínil primátor Juraj Thoma s tím, že by výjimečně mohly trvat i v době nočního klidu.

Někteří obyvatelé města by si ale přáli, aby návrh vyhlášky byl ještě nesmlouvavější, například Sylva Abrahámová, která bydlí v centru Budějovic. „Přísněji, přísněji, přísněji,” vzkazuje radním a zastupitelům před schvalováním finální verze vyhlášky Sylva Abrahámová a odvolává se na své zkušenosti s prodejnou rychlého občerstvení, která sídlí u Piaristického náměstí.

Podle nového předpisu by totiž mohly mít prodejny okno, ze kterého prodávají do ulice, otevřené před dnem volna až do 24 hodin. „To není dostatečné omezení. Jsme schopni to přijmout maximálně do začátku doby nočního klidu, do 22. hodiny,” říká Abrahámová. „Nejsem nepřející, ale ti mladí se opravdu neumějí chovat,” říká Sylva Abrahámová o zákaznících občerstvení, které má hned ve svém sousedství v českobudějovické Hroznové ulici. Lidé čekající na jídlo jsou podle Abrahámové hluční a stalo se jí, že našla ve schránce i zbytky svačiny, možná prodané v sousedství.

Konkrétní problém Sylvy Abrahámové je jednou z věcí, které měla obecně vyřešit nová vyhláška o veřejném pořádku, kterou chystá radnice. „Čekáme na to jako na smilování,” říká o vyhlášce Abrahámová, ale jedním dechem dodává, že současný návrh nového předpisu je málo přísný. Například firma u Piaristického náměstí má dnes otevřeno v některé dny půl hodiny přes půlnoc. Napříště by měla zavírat ve 23 nebo 24 hodin, a to je Abrahámové málo.
Vyhláška pro zajištění veřejného pořádku bude řešit i další věci. Měla by třeba omezit i prostituci. V celém městě má být zakázáno nabízení sexuálních služeb na veřejnosti i jejich poskytování na veřejnosti. V centru, vozech MHD a na zastávkách MHD by mělo být zakázáno žebrání.

Podle radní Evy Hajerové ale není nutné se vším čekat až na novou vyhlášku.„Jsou oblasti, které lze řešit už současnými právními předpisy,” upozorňuje Hajerová. Dodává, že pokud jsou například stížnosti na některé provozovny, je možné třeba kontrolovat, jestli jsou všechny zkolaudované na současný provoz.

Městská policie zase může už nyní na území města zasahovat při narušování veřejného pořádku. Pokuty padaly i v říjnu. „Za měsíc říjen je evidováno osm pokut za rušení nočního klidu a šest domluv,” uvedl tiskový mluvčí městské policie Václav Sup. I Sylva Abrahámová například oceňuje úsilí strážníků. „Musím vyzdvihnout, že se nám snaží pomoct,” zdůraznila Abrahámová svou zkušenost z centra Budějovic.

Nová vyhláška by mohla platit od nového roku, pokud ji 15. prosince schválí zastupitelstvo.