Již řadu let je jablkem sváru mezi městem, obyvateli ulice a majiteli provozovny. „Hladový vokno“, které je oblíbenou zastávkou mládeže v pozdních hodinách, bude přesto podle všeho fungovat dál.

Lidé z konce Hroznové ulice si slibovali zlepšení situace od nových pravidel k zajištění veřejného pořádku ve městě. Ta jsou konečně po dlouhých peripetiích na světě. Výsledek? Obecně závazná vyhláška, kterou bude v nejbližších dnech projednávat rada města i zastupitelstvo, kýženou pomoc nenabízí.

„Nedá se tu žít,“ říká paní Ševčíková, když vysvětluje situaci kolem svého bydliště v Hroznové ulici, kde každý večer skupina výtržníků využívá nabídky tamější provozovny.

„Kolik let se snažíme, aby na nás provozovatel bral ohledy a zavíral alespoň ve 22 hodin. Stěžovali jsme si na radnici i na kraji, několikrát tady zasahovala městská policie,“ dodává její sousedka Sylva Abrahámová.

Život v blízkosti provozovny opravdu není žádný med. Není výjimkou, že si zákazníci udělají z parapetu protějšího domu stolek, nechybí svědectví, podle nichž využívají vchodových dveří jako toalety.

Přečtěte si také:

Jednání s politiky zatím ale nikam nevedla. Stejně bezzubá je ale nová vyhláška, kterou nechala radnice vypracovat od externí právní firmy.
Podle odborníků, kteří se snažili najít účinný recept na dlouholeté trápení, ale nelze regulovat provozní dobu restauračních zařízení a prodejních subjektů. Odkazují na rozhodnutí Ústavního soudu a Ministerstva vnitra ČR.

Jediným receptem na „vokno“ je žaloba

Jen několik málo možností, jak se bránit proti neustálým výtržnostem hostů provozovny Hladový vokno, mají obyvatelé Hroznové ulice.

Tatáž písnička

Právníci v důvodové zprávě nové městské vyhlášky k ochraně veřejného pořádku a dobrých mravů radí obrátit se na město, pokud je dům, kde je občerstvení provozováno, v majetku města a zde žádat nápravu. Dům Hladovýho vokna je ovšem soukromý a ani předchozí osobní jednání s jeho majitelkou nevedla k uspokojivému řešení.

Občané se teoreticky mohou obrátit také na živnostenský a stavební odbor magistrátu, jenže jak samotný text upozorňuje, tyto odbory mohou jednat jen v úzkých mantinelech a příliš nadějí na nápravu také nedává.

A poslední nabízené řešení znají lidé z Hroznové ulice nazpaměť. Už kolikrát volali policii, Sylva Abrahámová už stálé volání městské policie považuje za její zneužívání.

Noční klid

Podle zjištění Deníku existuje ještě jedno schůdné řešení. To by se mohlo opírat o nárok sousedů na noční klid a tím pádem poškozování jejich zájmů. Znamená to ale, že by zdejší občané měli podat žalobu na určení konce provozní doby.

Zastupující tajemník magistrátu Václav Suchopár nabízí v této věci postiženým občanům svou pomoc, pokud o ni projeví zájem. „Znám situaci kolem Hladovýho vokna a lidem tam žijícím opravdu nezávidím. Svou pomoc jsem jim nabízel několikrát, ale vždycky se slova žaloba zalekli,“ říká Suchopár.

Další dohled

„S panem primátorem jsme se dohodli na častějším vysílání policejních hlídek, v jednání je instalace speciální kamery, ale uvědomuji si, že takových míst, kde jsou problémy, je ve městě celá řada,“ nabízí další možné řešení dlouholetého problému prozatímní tajemník.