Politická vyjednávání o možných koalicích probíhala hned od zvěřejnění výsledků voleb. V současné době se na českobudějovické radnici rýsují dvě koalice. První se snaží uzavřít bývalý primátor Juraj Thoma a jeho hnutí Občané pro Budějovice v těsném spojenectví s TOP 09, které se projevilo předvolební prohlášením lídra Tomáše Bouzka, že s ODS v současné situaci koalici uzavřít nemohou.

Vysněným partnerem středopravého uskupení je ČSSD. Ovšem v sociální demokracii není podpora bývalému primátorovi Thomovi právě nejsilnější, už před volbami se spekulovalo o možné velké koalici mezi ODS a ČSSD, ta však za současného rozložení sil není možná. Chybělo by jí ve 45 členém zastupitelstvu 6 hlasů. ODS spolupráci s KSČM, která má právě šest mandátů, odmítla na jakékoliv úrovni a tak se snaží přemluvit ke spolupráci TOP 09. Ovšem Bouzkova strana nechce o spojenectví se stranou s tak pošramocenou pověstí ani uvažovat. Zdá se, že sociální demokracie má situaci v rukou a záleží nejen na nabídkách Juraje Thomy, ale i na schopnostech ODS "zlanařit" členy TOP 09. Pokud by vše probíhalo podle volebních výsledků, vznikla by koalice HOPB, ČSSD a TOP 09, ODS a KSČM by zůstaly v opozici.

Všechny volební okrsky v krajském městě jsou spočítány. Vítězem se stalo Hnutí občané pro Budějovice, které získalo 15 mandátů v zastupitelstvu. Na druhém místě skončila ČSSD s 10 mandáty, třetí je ODS s 8 mandáty. O čtvrté a páté místo se dělí KSČM a TOP 09, kteří získali po 6 mandátech. Žádná z dalších stran nezískala dostatečný počet hlasů pro vstup do zastupitelstva.

ZASTUPITELÉ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

HOPB (15) - Thoma Juraj, Šesták Jiří, Popelová Ivana, Moravec Ivo, Šporclová Jaroslava, Vácha František, Brabec Milan, Mánek Ivan, Bouda Karel, Fál Václav, Sláma David, Schoř Josef, Gyepes Michael, Tůma Jan, Rataj Stanislav.

ČSSD (10) - Průcha Josef, Joch Miroslav, Procházková Blanka, Podhola Petr, Hajerová Eva, Mach Jaroslav, Filip Jiří, Procházka Miloslav, Flaška Ondřej, Sýkorová Jaroslava.

ODS (8) - Brůha Vladimír, Menzelová Jana, Maroš Petr, Kocar Petr, Zahradník Jan, Kábele Břetislav, Pospíšil Jiří, Jelen František.

KSČM (6) - Nadberežný Ivan, Klokočková Lea, Křída Stanislav, Pikous Jan, Tekel Ivan, Hrdý Jan.

TOP 09 (6)
- Bouzek Tomáš, Dolejš Slavoj, Lišková Barbora, Calta Kamil, Šebestíková Petra, Bezecný Zdeněk.

Již v noci ze soboty na neděli začínají koaliční vyjednávání. "Domluvili jsme se s naším hlavním partnerem TOP 09, že jednání povedeme společně. Jako první nás čeká schůzka s ČSSD," uvedl Juraj Thoma.

Z volebních štábů

ODS
20.00 Modrý dům se vylidňuje, pouze už jen deset lidí postává u baru
19.32
Martin Kuba hodnotí volby: " Jednak se ukazuje, že dělení se o hlasy s TOP 09 naši stranu významně oslabuje. Ukazuje se, že v některých městech prohráváme s ČSSD, což je věc nezvyklá, zřejmě je to nutný dopad vládních reforem, které se v téhle chvíli musejí dělat." Podle Kuby ODS oslabily i věci kolem odvolání Juraje Thomy: "Ukazuje se, že tak, jak byly ty kauzy mediálně podány, tak ODS velmi významně poškodily, z mého pohledu byly mediálně podány velmi jednostranně, takže ODS z toho vždy vycházela jako ten špatný." Jedním dechem však Kuba dodává, že ODS nelituje, že Thomu odvolala a zároveň také dodal informace o možné koalici: "Chceme jednat se všemi demokratickými subjekty a je pro nás otevřená cesta ke spoustě jednání. Přesto si nemyslím, že by ODS měla být v nějaké koalici, která by byla skrytě nebo veřejně podporována KSČM, to je zásada kterou ctíme."
18.55 Zahradník: "Takhle špatný výsledek ODS nepamatuji."
18.41
V Modrém domě panuje pochmurná nálada. Začíná se také mluvit o možné koalici ODS, KSČM a ČSSD. Lídr Brůha to však odmítá se slovy: "Určitě je to zklamání, neočekávali jsme, že by ten propad byl až tak velký. Určitě bych do koalice, která by byla přímo či nepřímo podpořena KSČM, nešel, protože je tam tak zásadní rozdíl mezi cíli ODS a KSČM, která se dosud nevypořádala se svou minulostí. Za moji osobu říkám, že v žádném případě."
18.24
Jan Zahradník sledoval počet preferenčních hlasů, které dostal on a porovnával je s hlasy Juraje Thomy. Po zjištění, že jich Thoma má o 2 000 více, pouze dodal: "No jo, no."
18.15
Jan Zahradník: "Věřil jsem ve 23% a teď, když to vidím, už nevěřím ničemu."
18.00 V Modrém domě, v sídle ODS je plno, jsou tu hlavní představitelé strany: Martin Kuba, Břetislav Kábele a senátor Jiří Pospíšil. Atmosféra je plná očekávání. V debatě členů ODS zazněly obavy, že se jejich ambice nenaplňují. V Modrém domě je pramálo úsměvu. Lídr Brůha nevylučuje ani možnost, že ODS odejde do opozice

ČSSD
18.30 V "Lidovém domě" panuje velmi dobrá a optimistická atmosféra. Nikdo prý takový výsledek nečekal.

TOP 09
19.56 "Slavoj Doleš hovoří o možné koalici:" Budeme se držet toho, co jsme říkali před volbami, začínají již probíhat jednání se stranou Juraje Thomy, nevylučujeme, že bychom do možné koalice přibrali také ČSSD."

18.44 V sídle TOP 09 panuje dobrá nálada. Všichni opatrně sledují výsledky, slavit zatím nechtějí, prý až jak dopadnou konečné výsledky.

18.54 Barbory Liškové, která byla trojkou na kandidátce, původně tipovala 11% hlasů pro svou stranu. Teď se podle ní uvidí, kolik hlasů posbírají malé strany. Je si vědoma, jak Zelení přišli o mandát kvůli 17 hlasům.

KSČM
20.30 V hlavním štábu KSČM panuje veselá nálada. Přesto, že strana očekávala propad. Po sečtení hlasů je však jasné, že budou mít komunisté v zastupitelstvu stejný počet křesel jako doposud.

HOPB
20.30 Juraj Thoma:"Především bych chtěl poděkovat voličům, že přišli a odevzdali svůj hlas. Ještě dnes v noci začneme koaliční vyjednáváni. Domluvili jsme se s naším hlavním partnerem TOP09, že jednání povedeme společně.

18.20
Thoma: "Teď už jsem klidnější, ale s pokorou čekáme na výsledek. Odpoledne jsem vyluxoval celý dům, jak jsem byl nervózní."

18.00
Po sečtení 50% hlasů je nálada v sídle HOPB velmi optimistická, strana má totiž 25%. Lídr strany Thoma je však stále nervózní a upozorňuje, že se situace může ještě změnit.

Kolem třetí hodiny odpolední byly odevzdány první správné výsledky komunálních voleb, prvenství si tak připsala Hlincova Hora, kde měli jen jednu kandidátku, proto to prý bylo tak rychlé, řekla předsedkyně volební komise. Krátce po "Hlincovce" přijeli opět z Vlkova, tentokrát už měli své výsledky správně.

Přesně ve 14. hodin se uzamkly všechny dveře volebních místností. Tím pádem začala pohotovost v největším sběrném středisku v republice, kterým je českobudějovická sportovní hala. Jako první výsledky přivezli z Vlkova u Drahotěšic, ale z důvodu chyby je ze sportovní haly poslali zpátky. "Rychlost není všechno," řekl na chybu zaměstnanec magistrátu města Václav Suchopar.

Hodinu před uzavřením volebních místností byla v Českých Budějovicích volební účast rozdílná. "Jsou okrsky, kde mají přes 40 procent, ale i takové, kde jenom 20 procent," uvedla Alena Karvánková ze správního oddělení krajského úřadu. Žádné větší problémy se podle podle ní během komunálních voleb v kraji neobjevily.

Volební maraton pokračuje v sobotu od osmi hodin. V řadě okrsků si ráno účast pochvalovali, mnoho lidí se podle slov členů komisí ve volebních místnostech zastavilo cestou na nákup. Situace se uklidnila před polednem, například v obci Nákří se za půl hodiny neobjevil ani jediný volič. "Tak si dáme tu polévku, to určitě někoho přiláká," vtipkovali členové zdejší komise. V Nákří jsou volby navíc trochu netypické tím, že starosta i zastupitelé tu jsou již fakticky zvoleni. Občané je totiž vybírají v anketě a z vítězů se pak sestavuje kandidátka jediné strany Za krásné Nákří. Obyvatelé pak už musí svou volbu jen formálně potvrdit v komunálních volbách. Ze 172 oprávněných voličů tak do sobotní jedenácté hodiny učinila zhruba polovina.

Po prvním dni byla v jednom z volebních okrsků volební účast 28%. První den voleb tak proběhl bez problémů. Do deváté hodiny večerní přišlo do volebních místností na Českobudějovicku zhruba 20 procent oprávněných voličů. Žádné závažnější problémy se neobjevily. Deníku to potvrdila Alena Karvánková ze správního oddělení krajského úřadu.

Hlasování mají za sebou i klienti Domova pro seniory na Dobré Vodě u Horní Stropnice, mezi které patří i nejstarší Jihočeška Růžena Rouhová. Ta už ale ve svých 107 letech hlasovat nechtěla. Volebního práva v domově využili krátce po 14. hodině jen tři obyvatelé.

První voliči přišli hned po otevření volebních místností. "Lidí je dost, dokonce se v jeden čas tvořily před plentou fronty. Mezi prvními přišli hlavně senioři. Nyní se již situace uklidnila, přesto už má v našem okrsku odvoleno několik desítek voličů," uvedl jeden ze členů volební komise v centru Českých Budějovic.

Krátce po 14. hodině odvolili obyvatelé českobudějovického domova pro seniory Hvízdal. Někteří tu přenosnou urnu vyhlíželi již od oběda. "Je to pro ně velká událost, žijí tím," řekla ředitelka domova Ludmila Kubelová. Zdejší senioři chodí k volbám poctivě. "Jistě, že jdu volit to je přece samozřejmě, nechápu ty kteří nechodí," regovala jednaosmdesátiletá Zdeňka Zavadilová, která pro tuto příležitost zvolila slavnostní oděv.

Nijak zvlášť se tentokrát na volby nechystá Českobudějovická nemocnice. Do komunálních voleb tu teoreticky mohou volit jen ti pacienti, kteří mají trvalé bydliště ve stejném okrsku, do kterého spadá samotné zdravotnické zařízení, tedy pouze občané Českých Budějovic z okrsku číslo 76. Pro tyto pacienty jsou na všech odděleních k dispozici kontakty na volební komisi, která může přijít s volební urnou až za nemocným. "Umožníme volit i ostatním pacientům, u nichž zdravotní stav dovolí, aby mohli opustit nemocnici a hlasovat ve svém volebním okrsku," uvedl mluvčí nemocnice Jan Dušek.