„Na nedostatek parkovacích míst si stěžuje každá druhá maminka,“ řekla včera Deníku Lenka Šebková z mateřského centra Victory v Českých Budějovicích.

„Nejlepší je jezdit s kočárkem autobusem, ale když jste na zastávce sami, nikdo vám nepomůže a mladí se nezvednou ani v autobusu,“ popisuje bludný kruh Šebková. Nejhorší je podle ní v krajském městě situace u úřadu práce, kam chodí maminky kvůli sociálním dávkám.

„Maximum toho, co jsme dosáhli, bylo jedno parkovací místo pro zdravotně postižené,“ oponuje ředitel úřadu Ivan Loukota. Vlastní plochu nemá úřad k dispozici a podle Loukoty je nereálné v hustě obydlené čtvrti vyhradit místa pro maminky, když by navíc hrozilo zneužívání podobných míst ostatními řidiči. Loukota ale připomněl, že je možné posílat dokumenty na úřad také poštou, alespoň v tom se vychází žadatelům vstříc.

Ohrožený druh

Koordinátorka mateřských center pro Jihočeský kraj Slávka Nejedlá z Písku připomněla projekt Společnost přátelská rodině, v jehož rámci by se vstřícnost vůči maminkám mohla ocenit.

„Současná společnost zaměřená na výkon a úspěch vytlačuje rodiny zejména s malými dětmi mezi ohrožené skupiny na okraji společnosti, proto je zapotřebí jasně deklarovat, že děti chceme nejen penězi a slovy, ale především činy,“ myslí si Nejedlá. Situace na menších městech je ale přece jen o něco lepší než třeba ve stotisícové krajské metropoli. „V Prachaticích mi parkovací místa až tolik nechybí, ale jiné je to v Českých Budějovicích. Jezdíme tam nakupovat a je fakt, že bych takové místo určitě využila. Když totiž vyndáváte kočárek do silnice, je to hodně nepříjemné,“ říká maminka Lenka Havelková z Prachatic. Také nastávající maminka Petra Walterová říká, že by taková místa jen uvítala. „Je to nejen pohodlnější, ale hlavně bezpečnější,“ poznamenala Walterová.

Mnohé maminky si také stěžují na parkování v podzemních parkovištích, kde jsou místa sama o sobě tak úzká, že z nich často nejde ani vystoupit, natož vyndat autosedačku, která je potom součástí kočárku. Sestavovat potom kočárek mimo parkovací místo, v prostoru, kde přijíždějí ostatní automobily, je skoro o život.

Táborské rodičovské centrum Radost by myšlenku zvláštních vyhrazených míst určitě podpořilo. „Nejde jen o velikost parkovacího místa, ale i o umístění blízko vchodů nebo aspoň vozíků. Problém se týká i o něco větších dětí, které je třeba z autosedačky vyndat,“ připomněla Jana Valešová z centra.

Parkovací místa pro maminky by většina z dotázaných žen uvítala i ve Strakonicích, ale zatím zde žádná nenajdou. „Podobné značení nikde v ulicích města nemáme. Zatím jsme ani nic takového neplánovali,“ zmínil se za odbor dopravy města Václav Býček.

Jen chvála

Maminky by však vstřícnost úřadů, zdravotnických zařízení či obchodníků určitě uvítaly.

„S parkovištěm pro rodiny s dětmi už jsem se setkala. Je to skvělá věc. Snáze zaparkujete s větším autem a snadněji se tu pak manipuluje i s kočárkem. Navíc je to vyhrazené místo, kde je většinou volno a nemusíte objíždět celé parkoviště a hledat plac,“ chválí si jedna z maminek Šárka Nováčková a nepřímo tím vyzývá k rozšíření počtu těchto míst.

close zoom_in