Celkem 13 úspěšných zásahů si připsali v loňském roce jihočeští policejní vyjednavači. Podařilo se jim zachránit devět mužů a čtyři ženy, kteří chtěli dobrovolně ukončit svůj život.

Poslední případ se odehrál v závěru roku v Českých Budějovicích. Jeden mladý muž neunesl rozchod se svou přítelkyní (která mu zároveň zamezila v kontaktu s dětmi) a chtěl se utopit v Malši.

„Zavolal na linku 112 a oznámil, že se rozhodl skoncovat se životem. V hovoru udával místa mezi Malým a Velkým jezem,“ popisuje nadpraporčík Jiří Kříž, koordinátor týmu krizového vyjednávání při Krajském ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích. Přestože se vyjednavači vydali na místo hned po oznámení, trvalo jim dost dlouho, než oznamovatele našli.

„Jeho záchrana trvala více než hodinu. Chodil neustále v řece a zase se vracel na břeh. Nad některými jeho výroky zůstával rozum stát, tvrdil totiž, že je rybář a chce odejít s řekou. Konkrétní způsob však neuvedl,“ vysvětluje koordinátor Kříž.

Policisté jej nakonec objevili doslova „za minutu dvanáct.“ Byl silně podchlazený a přestože měl u ucha stále mobilní telefon, jeho hlas slábl a nebyl už skoro vůbec slyšet. V době svého nalezení byl pod vlivem prášků a vypil celou láhev koňaku. Po poskytnutí prvotního ošetření skončil muž na psychiatrickém oddělení budějovické nemocnice. Stejně skončil i mladík, který se na jaře pokusil o sebevraždu na Máji. Vyhrožoval skokem z balkonu 5. patra. Příčinou jeho jednání nebyla žádná objektivní osobní krize, ale deprese, které si sám způsobil užíváním návykových látek.

„Většinou se lidé chtějí zabít tehdy, když se jim rozpadnou partnerské vztahy, přijdou o zaměstnání nebo mají finanční problémy. V tomto případě se nám však potvrdilo, že i lidé, kteří tyto problémy nemají, se mohou dostat kvůli užívání drog do takových stavů, kdy mají strach z lidí a okolí,“ podotýká koordinátor vyjednavačů Jiří Kříž.

Dítě v ohrožení

Jeden z nejvážnějších případů, se kterými se loni vyjednavači setkali, se odehrál v závěru roku na Strakonicku. Skoncovat se životem tu chtěla mladá těhotná žena. Za hlavní důvod uvedla rozchod s partnerem, který byl její první a dávnou láskou. Když s ním však otěhotněla, zřekl se jí i dítěte.

„V tom okamžiku se jí zhroutil život. Chtěla s ním skoncovat, ale zároveň nechtěla zabít své vlastní dítě. Ačkoliv si čin nakonec rozmyslela, podstoupila interrupci, protože by jí prý dítě partnera pořád připomínalo. Poté nastoupila do psychiatrické léčebny,“ doplňuje Kříž. Až 98 procent sebevrahů, kteří vyčkají do příjezdu vyjednavačů, se podle něj podaří zachránit. Chtějí hlavně aby je někdo vyslechl a bral jejich problémy vážně.

Vyjednávací tým

Součástí Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích je od roku 1996. Tvoří jej téměř 20 policistů ze všech složek. Zasahují u sebevražd, domácího násilí, barikádových situací i při vzpourách vězňů.