Počínaje prosincem 2022 dojde na trati Linec – České Budějovice k výrazné obnově vozového parku. Místo dosavadních dosluhujících netrakčních jednotek CityShuttle s lokomotivou Taurus (1116) nasadí rakouské dráhy (ÖBB) moderní jednotky Talent 3 od Bombardieru. Vyplývá to z nedávného jednání jihočeských železničářů se zástupci ÖBB.

„Rakouští kolegové nás informovali, že od prosince 2022 by měl být CityShuttle nahrazen modernější jednotkou Talent 3,“ sdělil ve čtrnáctideníku Českých drah Železničář ředitel českobudějovického Regionálního obchodního centra ČD Jiří Kafka. Připomněl, že zmíněný stroj Rakušané prezentovali loni na Národním dnu železnice právě v Českých Budějovicích.

Obě strany se dohodly na spolupráci na dalších deset let, rozsah přeshraniční dopravy by se přitom neměl zmenšovat. Aktuálně jezdí na trase Praha – České Budějovice – Linec čtyři páry expresů, mezi Českými Budějovicemi a Lincem pak operují čtyři páry osobních vlaků denně.

Jednotky Talent 3 pro ÖBB představil Bombardier loni na berlínském veletrhu Innotrans. Skříně pro třetí generaci regionálních jednotek vyrábí v tuzemském závodu v České Lípě.

Třetí generace regionálních vlaků má letos zamířit i na západ Rakouska, jezdit mají ve Vorarlbersku a Jižním Tyrolsku. Obě série poskytnou přes 300 sedadel, ve Vorarlbersku až 53 míst pro kola, v Tyrolsku polovinu. Vlak by měl působit prostorně. ÖBB slibují pohodlná nastavitelná sedadla s dostatečným prostorem pro nohy. Informace zajistí palubní portál přes wifi a informační displeje. Vlak je nízkopodlažní a interiér je rozdělený do různých zón tak, aby například individuální cestující a skupiny našli optimální místo pro svou cestu.

Jan Šindelář