Už za pár dní se sem ale znovu vrátí její obyvatelé – studenti. A ti, co budou bydlet na K1, ti se mají opravdu na co těšit.

Jak přiblížil Ivan Hájek, ředitel kolejí a menz Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, právě budova koleje K1 se totiž dočkala vytoužené rekonstrukce. „Zásadní změnou je buňkový systém, který vychází z enormního zájmu o jednolůžkové pokoje,“ nastínil při včerejším slavnostním otevření tu nejzásadnější změnu. Dodal, že zatímco dříve měla K1 všechny pokoje dvoulůžkové, nyní zde budou převažovat pokoje jednolůžkové. „Na každém z deseti pater je 18 jednolůžkových pokojů a čtyři dvoulůžkové,“ řekl Ivan Hájek. Každá buňka je nově navíc vybavena vlastní toaletou, sprchou, ledničkou nebo kuchyňským koutem včetně vařiče a dřezu. „Dole jsou pak ještě čtyři pokoje pro studenty se zvláštními potřebami,“ řekl Ivan Hájek.

Všechny tyto změny si avšak vyžádaly snížení ubytovací kapacity koleje. Z původních 440 lůžek jich tu totiž po novu mají 260. Že by ale pro studenty ubytovací místa chyběla, toho se nebojí. „Ještě před pěti, šesti lety studovalo na univerzitě 14 tisíc studentů, v současnosti je to okolo 10 tisíc, což se odráží i na počtech ubytovaných. Hlavně, dnešní studenti opravdu vyžadují mnohem vyšší komfort ubytování,“ vysvětloval Ivan Hájek.

Rekonstrukce koleje K1 vyšla na zhruba 50 milionl korun a univerzita ji platila z vlastních zdrojů. Další na řadu by měla přijít budova koleje K4. Ta je sice mladší než její tři kolegyně, ale úpravy z nich potřebuje nejvíc. „Budova K4 není zateplená, má ještě stará okna a veškeré rozvody,“ řekl Ivan Hájek s tím, že v příštím roce by se měl připravit projet, v roce 2020 by mělo dojít na rekonstrukci.