Pondělní pučDosavadní koalice ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL postupně ztrácela v zastupitelstvu většinu. V pondělí toho využila opozice a za pomoci přeběhlíků z dalších stran odvolala primátora.

V neděli se podle informací Deníku uskuteční jednání předsednictva oblastní organizace ANO 2011, jehož hlavním bodem je právě vyloučení tří „neposlušných" zastupitelů Elišky Richtrové, Filipa Šmause a Pavla Matouška. Že navrhne jejich vyloučení, potvrdila krajská předsedkyně hnutí Radka Maxová. Stalo se tak hned po pondělním jednání zastupitelstva, při němž opozice právě za pomoci tří přeběhlíků z ANO, ale i Kamila Calty před časem vyloučeného z koaliční TOP 09 a zastupitele za koaliční KDU-ČSL Petra Petra odvolala primátora Jiřího Svobodu (ANO 2011) a tři z jeho sedmi náměstků.

S odvoláním je Eliška Richtrová smířená. „Budu se bránit, ale ne útočit," poznamenala s dodatkem, že je spolu se svými dvěma kolegy připravena založit vlastní zastupitelský klub. Ten by však podle dosavadního vývoje jednání o budoucí koalici byl odsouzen k opoziční roli.

Představitelé ANO 2011 a Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), kteří se za účelem vyjednávání spojili do dvojbloku, již rokovali se zástupci většiny uskupení, která mají křesla v zastupitelstvu. Kromě komunistů a zmíněné trojice odpadlíků by dvojblok podle člena vyjednávacího týmu ANO Františka Konečného mohl ke spolupráci přizvat kohokoliv. „Snad ještě s výjimkou Evy Hajerové," zmínil František Konečný zastupitelku zvolenou za ČSSD, která se poté přidala na stranu koaliční TOP 09, načež pomohla uskutečnit pondělní puč.

Získání místa v koalici bude pro lidovce boj

Vybojovat si účast v příští koalici, která se po pondělním odvolání primátora a tří náměstků začala formovat, bude pro lidovce těžké. Vyplývá to z vyjádření člena vyjednávacího týmu hnutí ANO 2011 Františka Konečného, který má problém hlavně se zastupitelem KDU-ČSL Petrem Petrem, jenž se při pondělním klíčovém hlasování přiklonil na stranu opozice a zvedl ruku pro odvolání představitelů Budějovic.

„Podle mě tak dal najevo, že koalici nedůvěřuje," zmínil František Konečný, podle něhož není důvod nepřizvat k jednání o koalici představitele všech uskupení, která mají křesla v zastupitelstvu. Tedy kromě komunistů a tří odpadlíků z hnutí ANO. „V úvahu připadá i dohoda s nezávislým zastupitelem Kamilem Caltou," doplnil. Nejpravděpodobnější podle něj je, že dvojblok ANO 2011 a HOPB přibere do koalice TOP 09.

Lidovec Petr Petr si od místopředsedy strany Jana Bartoška na úterním jednání městského výboru KDU ČSL vyslechl doporučení vzdát se mandátu. „Já ten návrh nevnímám a neřeším," reagoval Petr Petr. Ani jeho stranický kolega a zastupitel Rudolf Vodička se k situaci nechtěl vyjadřovat. „Je to pro mě překvapení. Jako zastupitelský klub ani jako výbor jsme ale o takovém kroku nejednali," naznačil k budoucímu působení Petra Petra v zastupitelstvu.

Lidovci se přitom podílu v koalici nezříkají. „Budeme se snažit podpořit koalici, která bude stabilní a vydrží do konce volebního období," řekl Rudolf Vodička a připomněl, že hlasy v koalici ztratilo jako první ANO 2011, přičemž nastalou situaci neřešilo.