Když ho zastavili policisté, byl v autě sám. Veškerou odpovědnost za přestupek však rázně odmítal. Seděl totiž na místě spolujezdce a hájil se tím, že cestou zastavil stopujícímu Američanovi, který údajně velmi chtěl řídit české auto. Z dobré vůle mu proto vyhověl. Když je začala pronásledovat hlídka, tak měl Američan zastavit a utéct z vozidla pryč.
I s takovými neuvěřitelnými historkami se občas setkávají úředníci správního odboru budějovického magistrátu, kteří se zabývají dopravními přestupky. Výmluva na osobu blízkou je totiž oblíbeným trikem, kterým se chybující šoféři snaží zbavit zodpovědnosti za své prohřešky. Za loňský rok jej na Budějovicku využilo 456 řidičů. Letos v prvním pololetí je to pak 216 osob.
Podle vedoucího správního odboru Václava Suchopára se nejčastěji odkazují na to, že řízení převzal například někdo z rodiny. „Lidé si však dokáží vymyslet leccos, občas nad tím zůstává rozum stát. Některé výmluvy jsou opravdu kuriozní,“ poznamenal Suchopár. Dodal, že stejná situace platí při vyřizování pokut za špatné parkování. Člověk, který auto vyzvedává, nemá zas prý často nejmenší tušení, kdo z rodiny nebo okolí ho na zakázaném místě odstavil. O tom, že takové případy vůbec nejsou ojedinělé, svědčí i fakt, že jen za včerejšek přišlo na magistrát s takovými výmluvami šest lidi.
V nejbližších dvou letech se však možná situace zlepší. Prezident republiky Václav Klaus totiž nedávno podepsal novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která má začít platit od 19. ledna 2013. Podle ní bude muset každý provozovatel vozidla zajistit, aby se při použití jeho auta dodržovala pravidla silničního provozu, ať už bude za volantem kdokoliv. Stejně tak bude ručit za způsobené škody.
Pokud neoznámí, kdo se případného přestupku dopustil, musí počítat až s desetitisícovou pokutou. Trestné body ovšem nedostane. Odborníci tento krok vítají. „Změna v tomto směru je potřebná, protože postižitelnost za takové jednání je obtížná. Dlouho na to čekáme,“ reagoval například Václav Kovář z odboru BESIP ministerstva dopravy. Doplnil, že určité úpravy v zákoně platí už od roku 2006. Podle nej však dosud často narážejí na nejednoznačný výklad vyhlášky. „Bohatost jazyka je taková, že pomocí různých právních kliček se řidiči na ledacos vymlouvají. Nyní jsou však přísliby toho, že by se to mohlo změnit,“ vysvětlil Kovář.
S výmluvami hřešících šoférů se samozřejmě nesetkávají jen úředníci, ale i policisté při silničních kontrolách. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé je to už řadu let poměrně rozšířený fenomén.
„V praxi na to pochopitelně často narážíme, ale není v kompetenci policie se k takovým záležitostem vyjadřovat. To je pouze věcí zákonodárce,“ uvedla mluvčí Tupá.