Spolužáky z 3. ročníku ekonomického lycea, kteří spolu sedí v lavici, spojuje láska k přírodě a zájem právě o ptactvo. Proto si vybrali Vrbenské rybníky, známou „ptačí oblast“. „Je to jedno z mála míst kolem Českých Budějovic, kde je volná příroda a ti ptáci,“ vysvětluje Vít Fyrbach a dodává: „Navíc to tam dobře známe.“

Současná naučná stezka není podle mladíků v dobrém stavu. „Informační cedule jsou poničené lety i přírodou,“ myslí si Jan Kodad. „Navíc obsahuje zbytečně dlouhé a nezajímavé texty,“ shodují se.

Mapa dostavby dálnice mezi Příbramí a Pískem.
Dostavba dálnice mezi Pískem a Příbramí začne v březnu

Informační tabule v novém pojetí by návštěvníky prý zaujaly spíš. Každá se zaměří na jednoho ptáka zvlášť, o němž se lidé dozví více z kvalitní fotky a z přiměřeně dlouhého textu vhodného pro všechny věkové kategorie. Děti i dospělí se mohou zapojit navíc do interaktivní kvízové zábavy. Správné odpovědi získají na místě. Jan Kodad a Vít Fyrbach by rádi využili moderní technologie vzdělávání přes QR kódy. „To abychom přes ně návštěvníkům přiblížili zpěv ptáků,“ vysvětluje Vít Fyrbach. „Chceme, aby si z procházky z Vrbenských rybníků něco odnesli,“ doplňuje Jan Kodad. Mimo dosah lidí plánují poskytnout ptákům hnízdiště v podobě budek. „Může se totiž stát, že jim hnízdo někdo zdevastuje,“ myslí si studenti. V zimních měsících, kdy v přírodě ptactvo trpí nedostatkem potravy, by mohly v oblasti přírodovědecké kroužky přisypávat zrní do krmítek, které chlapci také navrhují. Naučnou stezku navíc chtějí rozšířit i mezi rybníky Nový a Starý vrbenský rybník a Domin.

Na projekt dohlížela učitelka ekonomiky Stanislava Velcová. „Kluci byli samostatní. Většinou jsem pasivně pozorovala, co se děje. Když něco potřebovali, probrali jsme to spolu,“ líčí pedagožka.

Nové Hrady.
Podívejte se: Hluboká, Týn, Hrady nebo Hůrky v zimě, sníh jim sluší

Projektem se spolužáci zabývají už tři a půl měsíce. Za sebou mají cesty do terénu, který chodili obhlížet a fotit, hodiny telefonátů, zjišťování a online schůzek. Nápady konzultovali například s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky. Do budoucna prý získali cenné zkušenosti. „Hlavně jsme si jako studenti obchodní akademie zkusili průzkum veřejnosti, ten se povedl,“ shodují se. Díky němu zjistili informace, co lidé o oblasti ví a že o ni mají zájem.

Na konci února Vít Fyrbach a Jan Kodad odevzdali podklady a nyní postoupili do regionálního kola. „Je to obrovský úspěch. Dostali se mezi nejlepší projekty v našem soutěžním regionu: Jihočeský kraj, Středočeský kraj, kraj Vysočina a hlavního města Prahy,“ má radost učitelka. Následovat bude přednes projektů online před odbornou portou. Ti nejlepší se pak utkají o vítězství v dubnu na Ministerstvu pro místní rozvoj. Vítězný projekt, pokud o něj bude zájem, možná čeká realizace.

Vedle soutěže budou chlapci nápad prezentovat v angličtině týmům z cizích zemí na setkání mezinárodního projektu Steps4Schools. „Jsem na ně moc hrdá a pyšná,“ chválí své studenty Stanislava Velcová.