Předzahrádka je součástí provozovny – restaurace, a tam je vstup veřejnosti zakázán. Situace se vyhrotila tak, že vedení budějovické radnice muselo přikročit i k okamžitým výpovědím restauračních předzahrádek v centru města, kde se porušovala nařízená opatření.

V pátek zasedal krizový štáb města České Budějovice, kde se tato problematika rovněž řešila.

Strážníci městské policie v současné době denně kontrolují 48 budějovických restauračních zařízení, která provozují výdejová okénka a zejména předzahrádky.

Předzahrádky nemají být přístupné hostům. Na náměstí v Českých Budějovicích musela radnice kvůli nedodržování vládních nařízení vypovědět některé nájemní smlouvy. Někteří provozovatelé z jihu Čech ovšem ukázali, že dodržet vládní nařízení není problém.
Budějovice vyzvaly provozovatele předzahrádek ke kázni, padly i výpovědi

„Shromažďování lidí v předzahrádkách, po podání okamžitých výpovědí provozovatelům restaurací, významně pokleslo. Výdejová okénka jsou povolena jen pro nákup jídla či nápojů, a ne pro posedávání v jejich blízkosti, shromažďování se u nich a konzumaci alkoholu. Právě tady totiž běžně docházelo k porušování nařízení na rozestupy a používání ochranných prostředků. Proto strážníci kontrolují situaci u těchto okének včetně těch, které se nacházejí na soukromém pozemku. Volný pohyb je nyní dovolen pouze za zaměstnáním, nákupy, k lékaři či kvůli péče o osobu blízkou,“ zdůraznil primátor Budějovic Jiří Svoboda.