Primátor Juraj Thoma odvolal tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka neprávem. To je podle neoficiálních vyjádření výstup z jednání kontrolního výboru zastupitelstva, který se sešel v pondělí, aby projednal důvody tajemníkova odvolání. Kontrolní výbor se zřejmě domnívá, že chyb, které vytýká Thoma Řeřábkovi, se dopustili jeho vlastní podřízení. Tento argument může být podnětem k výzvě, aby primátor opustil své křeslo.

Mezi více než dvaceti body, kterými Thoma zdůvodňoval odvolání tajemníka Zdeňka Řeřábka, bylo vyplácení odměn členům komisí a výborů zastupitelstva. Odměny byly vypláceny s nadhodnocenými tarify a tajemník měl na pokyn primátora uvést věci do pořádku, ovšem neučinil tak, a to byl jeden z důvodů jeho konce na radnici.

Oslovili jsme v úterý všechny zastupitele a položili jim otázku, zda případně podpoří odvolání primátora, pokud by se takový bod dostal na jednání zastupitelstva. Valná většina odpověděla, že si počká na jednání zastupitelstva a především, zda důvody možného odvolání budou dostatečně pádné. U některých zastupitelů bylo patrné, že čekají na vyjádření svých klubů.

Poslední informace naznačují, že všechny kluby upřednostní přesun projednávání tohoto bodu na mimořádnou schůzi zastupitelstva.

O tom, zda existují pádné důvody pro odvolání Juraje Thomy z postu primátora, nemají mnozí zastupitelé jasno. Ještě ve středečním odpoledni neměli předsedové některých politických klubů českobudějovické radnice k dispozici zápis kontrolního výboru zastupitelstva, který jim měla předložit jeho předsedkyně Eva Hajerová (ČSSD).

Podle některých zastupitelů za tím může být snaha na čtvrtečním jednání zastupitelstva šokovat a přimět tak přítomné k zařazení bodu, který by vedl k odvolání primátora nebo alespoň k vyvolání mimořádného zastupitelstva.

Pokud by se o takovém kroku jednalo, měla by například Eva Hajerová jasno. „Jsem opoziční zastupitelka, a proto bych hlasovala pro primátorovo odvolání,“ řekla Deníku předsedkyně kontrolního výboru. Břetislav Kábele stejně jako někteří další Deníku odpověděl: „Na jednání zastupitelstva tento bod není a nemyslím si, že nyní před volbami bude zařazen.“

Jednoznačně zamítavé odpovědi se nám naopak dostalo nejen od náměstkyně primátora Ivany Popelové, ale i od Jaroslavy Šporclové. Razantně svůj názor vyjádřil Radek Novotný (ODS): „Já, Radek Novotný, podporuji primátora Juraje Thomu, takže nebudu hlasovat pro jeho odvolání.“

„Podle koaliční dohody, kterou máme s ODS, se jedná o personálních otázkách s předsedou klubu dopředu a ODS žádné takové jednání nevyvolala a na spekulacích nelze založit nějaký rozumný závěr. Podivné je, že jsem zápis kontrolního výboru jako předseda klubu neobdržel,“ vyjádřil se náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU–ČSL).


Jak by mohlo vypadat hlasování o křesle primátora?

Pro odvolání primátora se včera jednoznačně vyslovili: Eva Hajerová (ČSSD), Ivan Nadberežný (KSČM).

Nerozhodnutí (odvolávají se, že takový bod není na programu zítřejšího zastupitelstva): Miroslav Bína (ODS), Břetislav Kábele (ODS), Milan Kadlec (ODS), Martin Kuba(ODS).

Budu se rozhodovat podle zítřejšího jednání zastupitelstva: Jan Hrdý (KSČM), František Jelen (ODS), Petr Lohonka (ČSSD), Lumír Mraček (SNK–ED), Blanka Procházková (ČSSD), Josef Průcha (ČSSD), Miroslav Tetter ( KDU–ČSL), Vladimír Zdvihal (ODS).

Proti odvolání primátora by hlasovali: Miroslav Joch (ČSSD), Ivan Mánek (ODS), Svatomír Mlčoch (SZ/SOS), Radek Novotný (ODS), Ivana Popelová (ODS), Jan Špika (ODS), Jaroslava Šporclová (ODS), Jaromír Talíř (KDU–ČSL), Rudolf Vodička (KDU–ČSL), Yvona Závorová (SZ/SOS).

Na otázku neodpověděli: Jan Boško, Pavel Božoň (oba ODS), Jindřich Čítek (SZ/SOS), Zuzana Klimešová (ODS), Oskar Marek (KSČM), Jana Menzelová (ODS), Ivo Moravec (ODS), Jaromír Procházka (SNK–ED), Ivan Rybníček (ODS), Petr Stupka (KDU–ČSL), Hana Sýkorová (ČSSD), Michal Šebek (ODS), Ivan Tekel (ODS), Jan Zahradník (ODS), Karel Ziegler (ODS).