Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrábí meče a štíty pro rytíře, zvládl ale i helmu RoboCopa

Borovany - Asi každému klukovi se líbí meče, štíty a halapartny. Jiří Havlis z Borovan na Českobudějovicku si ale zálibu přenesl až do dospělosti a dokonce z ní dokázal udělat své povolání. Vyrábí repliky zbraní a zbrojí z nekovových materiálů. Jeho díla se objevují také ve filmech či divadelních představeních.

27.11.2014 1
SDÍLEJ:

Jiří Havlis z Borovan vyrábí repliky historických zbraní a zbrojí z nekovových materiálů.Foto: archiv J. Havlise

 „Jako každý kluk jsem chtěl být rytířem, navíc jsem rád modeloval. Pak jsem jednou na trhu viděl papírové helmy a dřevěné meče a říkal jsem si, že to může vypadat jinak, lépe. Zkusil jsem to, začal studovat materiály, aby se repliky co nejvíce podobaly originálu, a pustil se do výroby," vzpomíná.

Vyrábí od roku 1992, o pět let později se koníček stal i jeho povoláním. Jiří Havlis je přitom samoukem. „Na vše jsem musel přijít sám. Snoubí se zde několik technologií z různých oborů. Ze začátku jsem musel hlavně vymyslet, jak repliky udělat, aby byly věrohodné, pevné, aby něco vydržely," doplňuje.

Nyní mu pod rukama bez problémů vznikají helmy, štíty, meče, halapartny, varkoče, praporce či korouhve. Využívají je pak filmaři a divadelníci. „V helmě ode mně hrál Jiří Suchý v Semaforu, zbroj se objevila ve filmu 
o Johance z Arku. To jsem předem ani nevěděl a pak jsem byl velmi překvapený. Nedávno jsem připravoval výzbroj pro římské vojáky, kteří doprovázeli svatého Martina na akci v Borovanech," vyjmenovává.

Jiří Havlis z Borovan vyrábí repliky historických zbraní a zbrojí z nekovových materiálů.Zároveň jsou jeho výrobky oblíbeným dárkem pro děti. „Ze začátku jsem tolik zákazníků neměl, objížděl jsem jenom trhy. Dlouho jsem se bránil prodávání přes internet, ale kamarád mě nakonec přesvědčil a dnes si to bez svých webových stránek www.papirovehelmy.cz nedovedu představit," říká.

Jiří Havlis při práci vždy usiluje o to, aby repliky odpovídaly historickým originálům. Vyrábí zbroje starověké i středověké, napodobuje bojové vybavení Keltů či Slovanů. „Mám k tomu odbornou literaturu, spoustu známých, kteří historii rozumí, chodím na diskusní fóra. Často se dlouho dohadujeme, jak by měl například meč vypadat. Chci se historických předloh držet. Když už tomu věnuji energii, neláká mě dělat něco smyšleného. A navíc tím přibližujeme historii dětem," vysvětluje.

Občas ale přece jenom zabloudí do říše fantazie. Momentálně pracuje například na výzbroji inspirované trilogií Pán prstenů. Zvládl také jednu velmi neobvyklou zakázku. „Přišli za mnou, že potřebují na premiéru filmu pro stafáž helmu RoboCopa. Tak jsem samozřejmě rezolutně odmítl s tím, že to není možné. Za hodinu se mi to ale rozleželo v hlavě, nechal jsem si poslat obrázky a nakonec jsem ji opravdu vyrobil. Byla to pro mě totiž výzva, vždycky mě baví, když mohu dělat něco nového," popisuje.

Lidé mají podle jeho slov obvykle zájem o výzbroj gotickou. Ta je totiž jednoduchá a zároveň velmi rytířská. Tehdy se nosily ještě těžké helmy se sklápěcím hledím, což je pro mnohé dětské bojovníky atraktivní.

Jiří Havlis v nadsázce říká, že nejsnazší je pro něj výroba štítů, protože s jejich barvením mu pomáhá manželka, 
a zabrat mu naopak dávají meče, které musí zvládnout úplně sám. „Obecně je ale všechno zhruba stejné. Když si myslím, že dělám něco opravdu jednoduchého, stejně se často nakonec objeví háček, který to zkomplikuje. A když pracuji na něčem zdánlivě velmi náročném, může to jít rychle a bez problémů," komentuje.

Zákazníci k němu také nosí na opravu věci, které v zápalu bitvy poničí. Není to ale moc časté. I když jsou zbraně a zbroje z nekovových materiálů, hodně vydrží. „Repliky vám mohou sloužit několik let. Helma třeba projde mnoha boji, je trochu potlučená, ale pořád drží. Není tak výjimkou, že výbavu po sobě dědí bratři," říká Jiří Havlis.

Všechny repliky vznikají 
v jeho dílně v Borovanech. Nejhektičtější období je právě nyní před Vánoci, protože výrobky Jiřího Havlise jsou vděčným dárkem. „To bývám v dílně od rána do večera a někdy už ani nestíhám vyrábět. Obvykle tak dva týdny před Vánoci přestávám přijímat objednávky. Jednou jsme dokonce kvůli práci 
s mou paní přesunuli štědrovečerní oslavu na druhý den," popisuje.

Jiří Havlis pracuje výhradně s nekovovými materiály, kterým pak dodává vzhled kovu pomocí speciální směsi barev. Helmy vznikají z tvrzené lepenky, meče a halapartny z překližky, štíty ze sololitu, což je dřevovláknitá deska. Tvůrce už má  své vlastní finty, jak tyto materiály ohýbat, aby byl výsledek co nejlepší.

Jiří Havlis z Borovan vyrábí repliky historických zbraní a zbrojí z nekovových materiálů.

Překvapivě je však nyní shánění materiálu složitější než před několika lety. „Skončily u nás papírny, které vyráběly kvalitní lepenku. Teď ji musím kupovat v Německu. Něco podobného se stalo s překližkou. Najednou se zhoršila, protože se změnil majitel fabriky, a rok nám trvalo, než jsme našli znovu kvalitního výrobce," vysvětluje Jiří Havlis.

Když hotové repliky opustí jeho dílnu, mnohdy se s nimi znovu setká na akci Bitva 
o Slamburk. Ta se letos uskutečnila již počtvrté. „Když děti dostanou meč, jsou šťastné, ale často nemají nikoho, s kým by si zašermovali. V Borovanech jsme ve spolupráci s městem a kamarády uspořádali akci, kde děti šermují celý den," vypráví.

Bitva o Slamburk trvá celý den. Na louce u Borovan vyroste hrad z balíků slámy. Děti si hrají na rytíře, cvičí se ve svých dovednostech a nakonec se přímo zúčastní bitvy. Akce láká nadšence 
z celé republiky i Slovenska.

Sám Jiří Havlis také kdysi šermoval. Nyní už se tomu nevěnuje, ale zkušenosti stále využívá. „Pomáhá mi to 
v mé práci. Abych správně vyrobil štít, musím také vědět, jak ho člověk při boji drží," komentuje.

Zbraním a zbrojím propadl už i jeho syn. „Přerušil fotbal a začal chodit na šerm. Baví ho to, navíc je neobyčejně šikovný, zručný. Kdyby po mě chtěl převzít řemeslo, bylo by to fajn, ale nutit ho rozhodně nebudu," uzavírá Jiří Havlis.

Autor: Andrea Zahradníková

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
V Dasném se opravuje kanalizace. Průjezd obcí to komplikuje.
10

Průjezd Dasným se komplikuje

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Řídil s kamarádem alkoholem

České Budějovice – Řidič s alkoholem v krvi.

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

České Budějovice - Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí. 

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení