Ochutnali jste trdelník na vánočních trzích v Českých Budějovicích? Dobře jste udělali, když jste zhodnotili, jak se v zástěrách činila dvojice vysokoškolaček z Moravy ve stánku naproti radnici na náměstí Přemysla Otakara II.

„Tahle práce je nádherná a lidi jsou tady skvělí,” rozplývaly se Lucie Jeglová z Uherského Brodu a Eva Chrástková z Kudlovic u Uherského Hradiště.

V budoucnu se z nich stanou zdravotní sestry a ošetřovatelky, takže kuchařské řemeslo zase pověsí na hřebík. Obě tady počátkem prosince oslavily i narozeniny. „Já je mám 7. prosince a Eva pátého, zrovna když přiletěl anděl a hrála tady skupina NO NAME,” prozrazuje Lucie.
Před několika lety děvčata vyzkoušela lázeňské oplatky, pak hořické trubičky. Sladkému zůstala věrná i výrobou trdelníku.

Radost s puchýři

Trdelníky od Matěje vyrábí Pekařství Martin Figura z Hodonína. Účastní se pravidelně na akcí na českobudějovickém výstavišti a u jihočeských strávníků má úspěch. „Není to přitom staročeská specialita, ale maďarská,” prozrazuje dívka s trdelníkem v ruce.

„Trochu jsme se bály, že tady budeme každý den až do večera, ale byla to výzva. Je tu úžasná atmosféra a srdeční lidé. Vyrábět a prodávat jim trdelník není práce, ale jeden velký zážitek a mejdan,” směje se Eva Chrástková.

Zákazníci se často vraceli. „Objednají si různé druhy a pak přijdou pro ten, který jim chutnal nejvíc. Kdo jednou zkusí, příště už musí. Dávají si třeba se skořicí, ořechem nebo s kakaem. Za jejich kvalitu dáme ruku do grilu,” pokračuje Eva Chrástková.

Obě ukazují na dlaních puchýře, jak se občas spálí. To je daň za kulinářský zážitek návštěvníků vánočních trhů. Ale nestěžují si.

„Těsto je ve stánku čerstvé, několikrát musí kynout. Co kus, to originál.”

Eva sundává horký trdelník z grilu a balí ho do skořice, Lucie se činí u válu.

„Válím těsto a namotávám ho na paličku čili trdlo, na kterém těsto kyne,” vysvětluje, jak oblíbená pochoutka přišla ke svému jménu.

„Líbí se nám tady parta lidí. Chodíme po práci k nedalekému stánku Zdraví z Moravy pro vynikající turbomošt a moc se nám líbí i muzika, která tu na náměstí hraje. Ve středu tu zpívali lidé koledy a byla to moc krásná akce,” pochvalují si zpěvačky z Moravy celostátní akci Deníku nazvanou Česko zpívá koledy.

„Bylo vidět a slyšet, že se lidé chtěli bavit.Překvapilo nás, kolik jich přišlo.”

Od grilu do bazénu

Fronta u stánku dává tušit, že o pochoutku je zájem. Nechtěla by děvčata vyměnit profesi zdravotní sestry za trdelnice?

„Kdepak, kočovný život není pro nás,” smějí se obě. „Jako brigáda nás to sice baví, ale abychom to dělaly celý rok, na to nejsme.”

Je pozdě večer, děvčata myjí nádobí a uklízejí.

„Teď si zajdeme vedle ke klukům na turbomošt a pak si půjdeme zaplavat do bazénu,” prozrazují recept, jak po celodenní dřině chytnou druhý dech.