Překvapilo vás vyvinutí vakcíny proti koronaviru v Rusku?

Nepřekvapilo mě to vůbec. Rusové chtějí být vždycky ve všem první, je to v samotné podstatě jejich národní mentality a komplexu velkého národa, ostatně v tomto máme s Rusy bohatou historickou zkušenost. Dobrým příkladem je počínání Rusů při dobývání vesmíru. Nepodařilo se jim sice být první na Měsíci, ale každou další příležitost dokázat, že jsou nejlepší, si nemohou nechat ujít. Putinova zpráva o registraci první vakcíny proti novému čínskému koronaviru v jeho zemi nepřekvapila.

Je s ohledem na rychlost, jíž byla vakcína vyvinuta, vůbec možné, aby byla funkční? Navíc když toho o koronaviru ještě pořád moc nevíme.

Bouřka, blesk, blesky, ilustrační foto, panelák sídliště, dům, 13. června 2019 v Ostravě.
Na jih Čech dorazí oblačnost a bouřky

Za tak krátkou dobu může vzniknout kandidátní vakcína, pokud jsou k dispozici všechny potřebné technologické nástroje výzkumné i výrobní části v procesu vývoje vakcíny. Vakcíny pro humánní použití patří k nejnáročnější disciplíně biotechnologického výzkumu a výroby. Rusové naznačili, že využili k urychlené přípravě covidové vakcíny technologickou platformu zatím nedokončené vakcíny proti krvácivé horečce ebola. Tím vysvětlují rychlost svého úspěchu, ale prakticky pominuli časově mimořádně náročné tři fáze klinického testování. To považuji za postup typický pro Rusy, ostatně dalším historickým poznáním Ruska je, že lidský život tam má pramalou cenu.

Jak je na tom s vývojem vakcíny Česká republika?

Záměr Ministerstva zdravotnictví vyvinout a vyrobit naši českou vakcínu proti novému koronaviru považuji od samého počátku za naivní a za zmařenou investici. S kritikou tohoto záměru marně vystoupila významná část odborné veřejnosti na začátku května hned po zveřejnění záměru panem ministrem. Kultivace koronaviru, jeho koncentrace a inaktivace (usmrcení) probíhají ve Státním zdravotním ústavu v Praze. Koordinátorka projektu, kterou je poslankyně Věra Adámkové (ANO), se nedávno nechala slyšet, že bude zahájeno testování této jednoduché inaktivované covidové vakcíny na laboratorních potkanech.

Opravená katedrála svatého Mikuláše.
V katedrále uloží ostatky krále