Výročí Budějovic připomíná sada medailí za čtvrt milionu
České Budějovice – Pod návrhy tří ražeb, připomínajících 750 let od založení Českých Budějovic, jsou podepsaní významní soudobí výtvarníci. Mincovna tuto limitovanou edici razí ve dvou velikostech a třech provedeních povrchu. Vedle stříbrných ražeb existuje také jediná kolekce z ryzího zlata v luxusním provedení proof. Případný zájemce o tyto tři unikátní zlaťáky však musí počítat s cenou čtvrt milionu korun.
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala Pražská mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu.
Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů.
„Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.
A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka.
„Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.