To si podle deníku OÖN přeje prezident Islámské náboženské společnosti v zemi Anas Schakfeh. Architektura budoucích staveb by se podle něho mohla vyvinout ke stylu pro střední Evropu vhodnému. Lze prý najít i kompromis v otázce výšky minaretu, také zesilovače pro muezíny nemá za nezbytné. Dlouhodobě však nelze bránit v ústavou chráněné svobodě víry. Připomíná, že před 150 lety nesměli také evangelíci stavět kostely s věžemi, ale dnes tyto stavby nikoho neruší. Tak normální to bude jednou i v případě islámu.

„Na Schakfehovy návrhy reagovali podrážděně Svobodní a v odezvě požadují zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí,“ píše deník.
V Rakousku jsou dnes mešity ve Vídni, Telfsu, Bad Vöslau a v Saalfeldenu. Před pěti lety se počet muslimů v zemi odhadoval na 400 000, brzy jich má být půl milionu.

Toaletový incident

Užití toalet u dálničních pump a v motorestech v Rakousku má být zdarma. „Kdo by ale neznal obligátní talířek před WC s připojením cedulky Děkuji?“ ptá se linecký list OÖN. „Kdekdo se pak cítí pod tlakem, tentokrát psychickým, a poskytne nějaký ten ‚dar‘, nejčastěji 50 centů. Zejména je–li sledován…“

U pumpy BP u Griesu na Brenneru nedávno došlo kvůli tomu k incidentu, když 22letý muž se svým otcem zaplatili za návštěvu toalet patrně méně. „Spor s 52letým ruským uklízečem zakončil návštěvník úderem pěstí, načež se Rus za oběma zákazníky rozběhl se železnou tyčí v ruce,“ popisuje list. Když se muži schovali do auta, uklízeč rozbil přední sklo. Ušetřena jeho zloby nezůstala ani žena z rodiny. Dva lidé museli do nemocnice, napsaly OÖN.

Podle vyjádření zaměstnance čerpadla se jednalo o Albánce žijící v Německu. Ti se měli vyjádřit, že Rusovi žádné peníze nedají, a toho to rozčílilo. O dobrovolný dar klienty zařízení požádalo vývěskou vedení pumpy, řekl její šéf.

Podle mluvčí dálniční společnosti bude mít incident pro nájemce pumpy dohru. „Máme za důležité, aby zákazníci za užití toalety nemuseli nic platit,“ řekla mluvčí. S touto podmínkou jsou smlouvy o nájmu uzavírány. Linecký deník poznamenává, že náklady na udržování WC jdou na konto nájemce, a to může být až 40 000 eur za rok. „Mnoho nájemců proto přenechává úklid zařízení speciálním pracovním jednotkám z východní Evropy, obzvlášť Moldavcům. Tyto skupiny za to platí nájemcům čerpadel až 3000 eur měsíčně.“ K dosažení zisku pak kasírují návštěvníky.

Kolik krámu na hlavu?

Dvě třetiny hornorakouských obchodů stojí „na zelené louce“, napsal linecký list Volksblatt. Prodejní plocha v zemi činí dnes kolem 2,3 milionu metrů čtverečních, z toho skoro polovina je v centrálním prostoru Lince. V relaci na počet obyvatel má stejně hustou síť Solná komora s 369 200 m². „S 1,6 m² prodejní plochy na obyvatele jsou Horní Rakousy těsně pod spolkovým průměrem 1,7 m²,“ píše deník. Třetinu plochy zabírají nákupní centra. Dvě třetiny plochy prodejen se nacházejí stranou center, na tzv. zelené louce. Třetina celkového obratu 5,4 miliardy eur ročně připadá na Linec.