Už zhruba padesátka lidí pracuje na májských školách v souvislosti s odstraňováním azbestových vláken v budovách. V úterý odpoledne dorazila do areálu také technika, zejména speciální vysavače a odsavače. Ty budou postupně čistit vzduch v jednotlivých částech školy tak, až uvnitř nezůstane jediné vlákno. Postupně se bude na sanaci podílet 80 až 120 pracovníků, podle potřeb je taky možné změnit stávající dvanáctihodinové směny na provoz, který potrvá nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

Deník byl v úterý na místě, v tuto chvíli (ve středu) práce podle dostupných informací rychle postupují na ZŠ Máj I, což je částečně poznat i zvenčí. Okna jsou utěsněna a prostor je uzavřen. Do ZŠ Máj II pak v úterý naváželi zaměstnanci firmy již zmíněné vysavače, odsavače, ale také nejrůznější hadice, rozvody, kabely a další materiál.

Všechny práce zatím postupují bez potíží, takže největším problémem jsou snad jen vandalové, kteří již dva dny po sobě strhávají tabulky, které upozorňují na to, že je vstup do areálu školy zakázán. Podle Rudolfa Jaszaye, garanta pro práci s azbestem společnosti SITA CZ, která pracuje v májských školách, začnou samotné sanační práce ve čtvrtek nebo v pátek.

Už ve středu odpoledne odpoledne se pak sejde na mimořádném jednání českobudějovické zastupitelstvo. „Primátor Juraj Thoma ho svolal od 17 hodin,“ informovala mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Na programu bude jediný bod, a to schválení navýšení rozpočtu odboru investic na pokrytí nákladů na odstranění azbestové zátěže ve školách.

Firma práce provede za bezmála 12,7 milionu korun bez DPH. Náklady ale budou stoupat v souvislosti s dalšími výdaji, například zaplacením poradenské činnosti a odborného dohledu, který provádí firma Foster Bohemia. Celkem tak bude „kauza azbest“ stát přibližně až 20 milionů korun.
Na práce budou dohlížet také zástupci rodičů, potvrdil to jeden ze zástupců Radovan Pekárek. „První kontrolní den se koná již ve čtvrtek 26. ledna dopoledne,“ doplnil s tím, že sdružení rodičů i nadále chystá trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s problémy na Máji, kdy doposud nikdo nebyl označen za viníka. Město však slibuje, že ho určitě hodlá najít a následně také potrestat.