Vzdálenost 995 metrů urazil za 1:20 hodiny, přičemž zdolal převýšení 348 metrů se stoupáním až 57 procent. Místy se pohyboval až 150 metrů nad zemí. V pondělí chce podobně zdolat rakouský Feuerkogel.

Nával odvolali

Začátkem srpna svolala skupina 15– 16letých na facebooku na určitý den a hodinu hromadnou návštěvu McDonaldu ve Straubingu, aby filiálku „vyjedli“.
Velice rychle ale zasáhla policie a pořádkové orgány města a organizátory tohoto „flashmobs“ předvolali. Zdůraznili jim, že by neurčitým množstvím účastníků akce mohlo dojít k rušení bezpečnosti a veřejného pořádku, takže bude třeba místo ohlídat policií. To by pak pořadatele mohlo přijít draho, napsal deník PNP. Správní odbor zdůraznil, že by proti nim mohl být uplatněn i zákon nařizující oznámit pořádání veřejných akcí obci minimálně týden před konáním. Pokud by akce vzbuzovala obavy, že může dojít k nebezpečným situacím, může být úřadem zakázána. Mladí poté pozvání na facebooku ihned stáhli. Podle policie nejednali ve zlém úmyslu, jen nezvážili možný následek, napsal list.

Vzpomenou 9–11

Malý Oberviechtach v Horním Falcku je jediným místem v Německu, které bude mít památník teroristického útoku na World Trade center v New Yorku 11. září 2001. A v originální podobě – se 180 cm dlouhým a 650 kg těžkým ocelovým nosníkem s oficiálním označením „H–31a“, vyhrabaným z ruiny „dvojčat“. Jak píše PNP, zasloužil se o to učitel Martin Zimmermann (na snímku), předseda spolku „German American Firefighters and Friends“ (GAFF) ve městě s 5000 obyvateli. V roce 2007 se delegace z Viechtachu zúčastnila slavnosti německých přistěhovalců v New Yorku. Zimmermann se tam seznámil mj. s místními hasiči. Tyto kontakty mu pomohly o dva roky později získat jednu z tisícovky vybraných trosek, které byly určeny jako památníky události v celém světě.

V centru Viechtachu má být vytvořen ze skla a žuly jako replika Twin Towers v měřítku 1:200. Stavební práce už začaly, nosník má být v příštích dnech naloděn k přepravě do Evropy. Oficiální odhalení památníku se chystá na říjen s účastí delegace z New Yorku. Podle představ iniciátorů nemá památník připomínat jen teroristický útok a usmrcené hasiče. „Věnujeme jej všem, kteří se angažují pro veřejné blaho,“ říká Zimmermann.