Jen jednotliví rodiče projevili v uplynulých dnech na školách, které Deník oslovil, zájem o nahlédnutí do přijímacích testů. Například na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Českých Budějovicích to byli podle ředitele školy Karla Štixe jen jednotlivci. I tak se ale vyskytla reklamace. Podle zákonného zástupce byly v jednom případě údajně v českém jazyce špatně vyhodnoceny body za didaktický test a na Cermat tedy ze školy putuje dopis. „Řeší se to přes školu,“ vysvětluje Karel Štix.

Na zdrávku byl podobný převis jako v minulých letech, měli tu zhruba 2,5 více uchazečů než míst. Jak byl kdo přijat či nepřijat, se rodiče dozvědí ve středu.

Poslední šance v úterý

Na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Dukelské ulici chtělo testy přímo fyzicky vidět do pondělí 13. května 2024 jen 11 zájemců. Kolik lidí to přes osobní číslo uchazeče a identifikaci občana udělalo přes internet nelze říci. Poslední šance je ještě v úterý.

Přijímačky. Ilustrační snímekPřijímačky. Ilustrační snímekZdroj: Deník

Mnozí rodiče si ale řekli, že si počkají až na středeční finální výsledek o přijetí. „Dozvěděli bychom se jen to, jak syn udělal testy. Stejně by se ale nepoznalo, jestli byl přijat,“ vysvětlila maminka jednoho z letošních uchazečů, proč ani nechtěla přijímačky vidět a dodala, že je optimistkou a synovi věří.

Výsledky putovaly na Cermat a zpět

Podle Jaroslava Koreše, ředitele průmyslové školy v Dukelské ulici,je letošní systém několikastupňový, kdy výsledky nejprve putovaly ze školy na Cermat. Ten udělil body uchazečům z testů a vrátil vše na školy, kde dopočítaly třeba prémie za účast na oborových olympiádách nebo za vysvědčení. A znovu vše putovalo na Cermat, který stanovil pořadí uchazečů, přičemž už má zohlednit, kterou školu si uchazeči zapsali jako prioritní. Letos se totiž děti mohly hlásit na tři školy. Museli ale mezi nimi stanovit priority.

Jaroslav Koreš upozornil, že poslední dny tak nedělal nic jiného, než že si s Cermatem vyměňoval informace o testech. „A ještě do toho vstupují předpisy o nahlížení do spisu, správní řád a pokyny jsme se také dozvídali na poslední chvíli. Co máme hned druhý den udělat,“ konstatoval Jaroslav Koreš. Doufá ale, že příští rok už systém bude fungovat lépe. Na průmyslovku se hlásí zhruba třikrát více uchazečů, než kolik je míst, což odpovídá minulým rokům.

Žáky posledního ročníku základních škol čekají přijímačky na střední. Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Hana Pilcová

Nakolik jsou úspěšní uchazeči z různých základek, to v Dukelské ulici rámcově sledují a s těmi úspěšnými pořádají třeba polytechnické dny. Podle Jaroslava Koreše se ale snaží, aby se na školu hlásily děti z celého kraje. Trochu horší je to s vazbou na opačnou stranu. „Dozvím se, kam jdou,“ říká ředitel o vysokoškolském směřování žáků. Už se ale nedozví, jak dále uspěli, jestli získali bakalářský nebo i magisterský titul. Snaha získat data z vysokých škol ztroskotala a odůvodnění většinou poukazovala na ochranu osobních údajů.