Škola, jíž letos ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dvakrát hrozilo zrušením, úspěšně prošla hodnocením akreditační komise a ministr Josef Dobeš proto rozhodl, že na jihu Čech zůstane.

„Budu respektovat stanovisko komise, která souhlasí s prodloužením platnosti akreditace oboru ekonomika podniku na dobu šesti let a rozšířením akreditace oboru stavební management o kombinovanou formu,“ uvedl Dobeš. Podle jeho slov také již ministerstvo nebude podnikat žádné další kroky, které by mohly ohrozit existenci VŠTE.

Vedení školy pozitivní hodnocení potěšilo, podle pověřeného rektora Marka Vochozky však jen odráží skutečnou úroveň VŠTE. „Není to pro nás překvapení. Zpráva komise v podstatě konstatuje, že jsem standardně fungující vysokou školou svého typu s možností dalšího rozvoje,“ komentoval. Prodloužení akreditace o šest let je ale podle něj nadstandardní a vypovídá o vysoké kvalitě výuky.

Prohlášení ministra uvítal i jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Jsem rád, že VŠTE na jihu Čech zůstává. Závěr akreditační komise vyvrátil pochybnosti, že snaha o udržení školy je politickým tématem,“ reagoval. Dodal, že vysoká škola technického typu je v regionu zapotřebí, což potvrzuje i nemalý zájem studentů o tyto obory.

Ministerstvo uvažovalo o zrušení budějovické vysoké školy poprvé letos na jaře, to ale zvedlo velkou vlnu nevole a úřad po volbách od záměru upustil. Také proto přijala VŠTE velké množství studentů do prvních ročníků. Na říjnovém jednání však náměstek ministra Kryštof Hajn znovu o rušení mluvil. Sám ministr Dobeš poté prohlásil, že si nad případem bere osobní dohled a rozhodne se na základě výsledku hodnocení akreditační komise.

Budějovická VŠTE

VŠTE patří k mladším veřejným vysokým školám, vznikla v roce 2006. Je veřejnou vysokou školou neuniverzitního typu. V současné době nabízí tři bakalářské obory – ekonomika podniku, stavební management a konstrukce staveb. Do prvního ročníku letos nastoupilo 1300 studentů, celkem jich má škola zhruba 2200.