Až dvacet procent pacientů, kteří skončí na operačních sálech ortopedů, si své problémy způsobilo samo. Často jen chozením v nevhodné obuvi.

„U přibližně pětiny pacientů operujeme postižení a deformace nohou. Jde o civilizační onemocnění, které přímo souvisí se způsobem obouvání. Většinou za něj může používání nevhodné obuvi. Z části se na jeho vzniku podílí i nadváha. Mnohdy jde o kombinaci obou faktorů,“ uvedl lékař Libor Filip z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Mezi pacienty se získanou deformitou nohy jednoznačně převažují ženy. Mohou za to boty na vysokých podpatcích. „Celá váha končetiny i těla se přenáší na velmi malou plochu. Vzniká tak řada deformací, například plochá noha, vbočení palce, bolesti v přednoží, kladívkové prsty a podobně,“ doplnil Filip.

Nevhodná obuv se podepsala na nepříjemných potížích pětapadesátileté Jitky Kohlové. Řadu let ji trápí vbočené palce na nohou. „Není to nic příjemného. Bolí mě to, nevydržím v nepohodlných botách, třeba společenské záležitosti musím vyloženě přetrpět. Kazí mi to ale i zážitky z pěší turistiky, na kterou s manželem a přáteli nedáme dopustit. Po delším výletě mě ty palce bolí úplně šíleně,“ líčí Kohlová mnohaleté nepříjemnosti.

Nestojí to za to

„Napřed jsem si myslela, že mám dnu, to se ale nepotvrdilo. Už jsem byla i odhodlaná k operaci, nakonec z toho sešlo. Já už to s těmi svými palci nějak vydržím, ale svým dcerám kladu odmalička na srdce, aby nosily vždy jen kvalitní a pohodlné boty. Za ty problémy, ke kterým navíc máme v rodině dispozice, žádná paráda nestojí. Když se dneska podívám do nějakého katalogu nebo módního časopisu na nabídku bot, tak bych si z těch hrůz nic nevybrala,“ je přesvědčená Jitka Kohlová.

Někteří si špatným výběrem bot natolik zdeformují nohy, že je chirurgický zákrok jediným řešením. Z deseti pacientů, kteří na operační sály ortopedů s podobnými problémy putují, je devět žen.

Nejlepší prevencí je podle primáře českobudějovického Ortopedického oddělení Jiřího Stehlíka samozřejmě vhodně zvolená obuv. Mnohé ženy na rady dbají. „Celý život chodím v teniskách nebo botách bez podpatku a nikdy jsem neměla sebemenší potíže. Navíc se snažím kupovat kvalitní boty, i když třeba za vyšší cenu. Když si někdy musím vzít společenské boty například na ples, bolí mě nohy ještě druhý den. Nechápu, jak si někdo může takhle ničit nohy dobrovolně,“ komentovala Petra Sýkorová z Českých Budějovic.

Móda je móda

Primář Stehlík však do budoucna žádné velké zlepšení nečeká. „Móda je móda, takže se nedomnívám, že počet případů zejména u žen bude nějak výrazněji klesat,“ poznamenal.

Jeho slova potvrzuje i jedenadvacetiletá Jana Kotlářová, která na boty na vysokém podpatku nedá dopustit. „Vím, že to asi není nejzdravější, ale vysoké boty se mi prostě líbí. Navíc je nosím každý den a jsem na ně zvyklá, takže se cítím dobře a nohy mě ani po celodenním běhání po městě nebolí,“ reagovala.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ, HANA SVÍTILOVÁ