Je jí čtyřiadvacet let, studuje na Vysoké škole chemicko – technologické a bydlí v Bechyni. Petra Hlasová neskrývá, že by jednou ráda v Jaderné elektrárně Temelín (JETE) pracovala. A právě i ona v pátek zakončila dvoutýdenní stáž na JETE pod názvem Letní univerzita a dozvěděla se tak o temelínské elektrárně spousty nových informací.

„Hodně se mi univerzita líbila, protože jsem poznala celou zdejší technologii. Vlastně jsem takto v provozu nikdy nebyla,“ uvedla nadšeným hlasem vysokoškolačka Hlasová, která byla jednou ze třiadvaceti studentů absolvujících Letní univerzitu. „S Temelínem bych chtěla určitě spojit svoji pracovní budoucnost, protože kousek odtud bydlím. Za rok končím se studiem a Temelín je pro kraj určitě perspektivní zaměstnavatel,“ doplnila Hlasová.

Vysokoškoláci, kteří studují univerzity s technickým zaměřením, během čtrnácti dnů viděli na vlastní oči blokovou dozornu, chladicí věže a v neposlední řadě se mohli podívat také přímo na reaktorový sál prvního bloku, což bylo pro většinu studentů ten nejlepší zážitek.

„Sice jsme už na Jaderné elektrárně Temelín byl, ale na Letní univerzitě jsem poprvé. A musím jen říci, že akce byla pěkně připravená a pěkně se tu o nás starali. Hlavně si cením toho, že nás vzali přímo na blok, tak se totiž každý jen tak nepodívá,“ doplnil svou spolužačku Ondřej Dedera z Jindřichova Hradce a naznačil, že i on by rád jednou na Temelíně pracoval.

Kolegu by vybrala

U řady lidí z jižních Čech neustále jaderná elektrárna vyvolává pocit nebezpečí. Studenti z Letní univerzity si však nic podobného nepřipouštějí.

„Já jsem ani obavy z Temelína nikdy neměl, spíše si myslím, že většina lidí ho ani nemá. To je podobné jako s Rakouskem, asi i tady všeobecné obavy pramení z neznalosti lidí o elektrárně,“ zamyslel se student Dedera. „Já se také rozhodně nebojím bydlet pod Temelínem. Vůbec z Temelína nemůže plynout pro lidi v Jihočeském kraji nějaké nebezpečí, to si myslím,“ podotkla Petra Hlasová rázným tónem.

Také na letošní ročník, který už měl pořadové číslo čtyři, přijela se studenty podiskutovat i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Expertka na jadernou energii ochotně zvídavým vysokoškolákům odpovídala na jejich dotazy. Nejvíce je zajímalo, jak to bylo před třiadvaceti lety s havárií v Černobylu.

„Co si myslím o Letní univerzitě? Jednak to, že se provozovatel Temelína ukáže také jako podnik s lidskou tváří a to je dnes mimořádně důležité. Už se začíná z oboru energetika stávat obor zajímavý a prestižní,“ míní Drábová o projektu JETE. „Musím říci, že když studenti přišli jakýmsi předvýběrem, tak jsou už všichni srovnatelní z hlediska kvality a zájmu o jadernou energii. Spíše bych řekla, že mě vysokoškoláci ohromili jako celek, protože tak důkladné znalosti o energii jsou dnes vzácnost,“ podotýká Drábová a ihned vzápětí připouští, že z absolventů čtvrtého ročníku Letní univerzity by si stoprocentně sama vybrala nejednoho pracovního kolegu.

Padesát procent

„My ale jako státní instituce bohužel nejsme tak konkurence schopní. Takž se obávám, že tyto brilantní mladé lidi nám ukradne jiný průmysl,“ uzavírá s úsměvem.

Projekt pro vysokoškoláky si vedení temelínské elektrárny vymyslelo také proto, aby v budoucnu mohlo vystudované lidi přijmout do svých zaměstnaneckých řad.

Průměrně se Letní univerzity za branami Temelína zúčastní přibližně pětadvacet studentů a ty čtyři roky fungování projektu už našlo v jihočeské jaderné elektrárně pracovní místo padesát procent všech studentů, kteří univerzitu absolvovali.