Zatímco školákům základních a středních škol začal nový školní rok, vysokoškoláci se vydali na hon za zápočty a zkouškami. Nejpozději do minulého pátku musely být všechny výkazy o studiu již odevzdané.


Chodby jednotlivých fakult tak po prázdninách ožily pod náporem studentů pobíhajících s indexy od jedněch dveří ke druhým. ,,Zrovna jsem si byla pro poslední zápočet. Teď ještě čekám na kamarádku, která dělá zkoušku,“ svěřila se jedna ze studentek Pedagogické fakulty. Jinde došlo i na objímání: ,,Máme to!“ jásaly studentky rozradostněně nad úspěchem u zbývající zkoušky a rychle spěchaly odevzdat index. Ale našly se i neúspěšní: ,,Normálně mě vyrazil. Budu si to muset zapsat příští rok znovu,“ povzdechla si nešťastně mladá dívka, sbírající skripta z lavice na chodbě Filozofické fakulty. Napilno v tuto dobu mají i samotní profesoři. ,,Studentů se tu v posledním týdnu sejde obvykle hodně. Někteří se snaží překládat zkoušku na nejzazší termín. Doufají, že se přes léto stihnou lépe připravit, což se u zkoušky projeví jako iluze,“ zhodnotil situaci docent PaedDr. Michal Bauer, Ph.D.


Plné ruce práce mají rovněž studijní referentky. ,,Ze zkušeností minulých let si troufám odhadnout, že 98% studentů tento termín dodrží. Myslím, že mnohem větším problémem je, že si student dovolí odevzdat index neúplný – bez doplněných zápočtů, respektive zkoušek,“ prozradila vedoucí studijního oddělení Filozofické fakulty.


Zda tomu tak bude i letos, se ukáže až po týdnu vyhrazeném na kontrolu výkazů o studiu a uzavření akademického roku 2006/2007. V pondělí 24. září začíná nový semestr a kolotoč se získáváním kreditů se po krátkém mezičase zase znovu roztočí.