Součástí akce byla také vernisáž výstavy Nalézání zmizelých osudů: Memento dvou světových válek 20. století pro mladého člověka.
„Chceme opět připomenout osudy našich spoluobčanů, kteří byli z ideologických důvodů označeni nacisty za méněcennou rasu a deportováni ze svých domovů nejprve do Terezína a pak dále do vyhlazovacích táborů," říká Alena Michalcová z regionální kanceláře Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, které ve spolupráci s Gymnáziem Česká a Olympijských nadějí České Budějovice letošní akci pořádá.
Z celkem 910 osob tehdy zařazených do transportu, rodáků z Českých Budějovic a okolí, jich válku přežilo pouhých 31. „Tato historie je lekcí, kterou je nutné v každé generaci znovu zpracovávat, nemá-li se znovu opakovat. Nacismus byl poražen, ale duch antisemitismu, rasismu, kolektivní nenávisti, odpor k lidem jiných národů, ras nebo náboženství dřímá všude kolem nás," tvrdí Alena Michalcová.
Během dopoledního programu zavzpomínají na hrůzy holokaustu Hana Tvrská a Petr Liebl. Promluví zde kromě budějovického primátora Juraje Thomy a ministra kultury Daniela Hermana také izraelský velvyslanec Gary Koren a polská velvyslankyně Grazyna Bernatowicz.
Výstava o holokaustu bude přístupná veřejnosti v prvním patře budějovické radnice až do konce dubna.