„Jsme tu od třinácti hodin,“ zmínila pod stříškou, kterou přizdvihoval vítr, Adéla Dvořáková. „Dvakrát už nám uletěla,“ poznamenala dívka na adresu lehké stanové konstrukce. Spolu s kamarádkou Andreou Heřmánkovou a dalšími pomocnicemi vydávaly stužky účastníkům druhého srazu rodáků a současně návštěvníkům oslav výročí 645 let založení obce Homole.

Změny a fotky

Příchozím nabízela děvčata u vchodu útlou publikaci. „Jsou tady krásné fotky. Třeba kaplička. A hasičárna, ta tu ještě není vidět,“ ukazovaly dívky nejprve snímky na stránkách a vzápětí je srovnávaly s okolními staveními.


Ve zmíněné hasičárně pak bylo několik panelů s fotografiemi z historie Homolí. „Ráda si je prohlížím. Vdala jsem se sem před více než čtyřiceti lety a strašně ráda se dívám na všechny ty snímky, ukazují, jak se všechno mění,“ řekla Jiřina Hokrová, doprovázená sestrou. „Je to balzám na duši, ráda na těch fotkách znovu vidím ty starší, kteří už nežijí. Vždycky se mi připomenou,“ doplnila obyvatelka Homol, která se sem přivdala z Kuklova, ale v životě už by se prý z Homol neodstěhovala.

Nejstarší občané

Starostka Marie Štěpánková přivítala i někdejší nejstarší obyvatelku obce Annu Kindermannovou (91), která dnes žije v Litvínovicích a nejstaršího občana Jana Herala. „Přišel jsem po svých,“ prohlásilna náš dotaz s úsměvem devadesátník, který žije v nedalekém Černém Dubu, osadě patřící pod Homole.


„Starostka si objednala i počasí,“ doplnil naoko vážně a pochválil přátelskou atmosféru ve velkém stanu, kde se střídaly kapely. Třetí setkání se totiž týkalo v sobotu v obci dechovek. „Homolskou křídlovku pořádáme už tři roky,“ zmínila Marie Štěpánková.


Na pódiu se vystřídali třeba Babouci, Prima Quintett nebo Doubravanka. Večer pak naproti pivnímu stanu nastoupila ještě kapela Face band, která hrála až přes půlnoc, hlavně pro mladší generaci. Když ale pozdním odpolednem znělo velkým stanem známé: „Zahnat naše vrahy, do pekel, kam patří,“ bylo zřejmé, že hudební vrchol dne už obstarali „Sokolíci“.


Slosovatelných vstupenek do tomboly už odpoledne napočetli místní pořadatelé přes pět set. A koho nezlákala ani muzika, ani historie obce, tomu nabídli profesionální hasiči z Českých Budějovic ukázku své techniky.